RAPORT

Wojna na Ukrainie

Z artykułu na Wikipedii o Trzaskowskim znika treść. Problem zauważyli internauci

Internauci podejrzewają motywację polityczną (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Internauci podejrzewają motywację polityczną (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Z artykułu na Wikipedii poświęconego Rafałowi Trzaskowskiemu zniknęły informacje na temat jego matki. Na problem zwrócili uwagę użytkownicy Twittera i sami wikipedyści, którzy podejrzewają motywację polityczną.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jeden z internautów ocenił to działanie jednoznacznie negatywnie.

Jak wynika z historii edycji, z artykułu usunięto zdanie informujące o tym, że matka obecnego prezydenta Warszawy „była tajną współpracowniczką SB o pseudonimie Justyna” i źródło tej informacji (portal dziennik.pl za „Gazetą Polską”).

Trzaskowski pytany o Gontarczyk: Dziwne, że media publiczne prześwietlają życiorysy

To dziwne, że telewizja publiczna zajmuje się prześwietlaniem życiorysów różnych ludzi – twierdzi kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski,...

zobacz więcej

Adnotacja w Wikipedii sugeruje, że chodzi o tymczasowe („do wyborów”) „zabezpieczenie nieencyklopedycznych wpisów”. W dyskusji na temat edycji artykułu jeden z wikipedystów napisał:

„Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego np. w biogramie prof. Słamomira Cenckiewicza z taką lubością jest opisana działalność jego dziadka (którego notabene nie znał...), a w przypadku Rafała Trzaskowskiego usuwa się informacje o działalności w SB jego matki. A podobno Wiki ma być apolityczna... już na innych portalach się głośno mówi, że Wiki wybiela historię rodziny kandydata na prezydenta RP”.

Inna osoba dodała, że „w haśle o Małgorzacie Kidawie-Błońskiej i Bartłomieja Sienkiewicza jest nawet o ich dziadkach i pradziadkach, a nie tylko rodzicach” (pisownia oryginalna – red.).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej