RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Major Wojska Polskiego podejrzany o wzięcie łapówki

Żandarmi mają ostatnio dużo pracy (fot. żandarmeria)

Major Wojska Polskiego, cywilny pracownik armii i przedsiębiorca z Gorzowa Wielkopolskiego zostali zatrzymani przez żandarmerię za korupcję przy naprawie pojazdów z 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim oraz 45 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wędrzynie. W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu tylko w ostatnich dwóch tygodniach zatrzymano w sumie 11 osób.

Wyłudzili ponad 800 tys. zł, dostarczając armii mniej opału gorszej jakości

Pięć osób, w tym czterech byłych i obecnych pracowników 13. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu, zostało zatrzymanych przez policję w...

zobacz więcej

Czerwiec okazał się bardzo pracowitym miesiącem dla śledczych z wydziału do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Prowadzą oni postępowanie w sprawie korupcji i przekrętów w związku z dostawami i usługami dla jednostek wojskowych.

Przed kilkoma dniami żandarmi zatrzymali majora z 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim oraz pracownika cywilnego wojska z 45 WOG w Wędrzynie przyjęli. Mieli oni przyjąć łapówki od przedsiębiorcy z Gorzowa Wielkopolskiego.

Biznesmen naprawiał i remontował pojazdy ze wspomnianych jednostek. Podczas zatrzymania u dwóch podejrzanych zabezpieczono blisko 60 tys. zł w gotówce.

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu major i cywilny pracownik wojska usłyszeli zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za naruszenie prawa. Przedsiębiorca natomiast odpowie za przekupstwo. Wobec podejrzanych zastosowano tzw. środki zapobiegawcze. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

Zatrzymania ws. dostaw wadliwego sprzętu dla jednostek wojskowych na Pomorzu

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zatrzymano dwie osoby w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach na zakup sprzętu do...

zobacz więcej

Wybrakowane meble i kiepski miał

W ciągu dwóch ostatnich tygodni zarzuty za nieprawidłowości przy dostawach dla armii usłyszało w sumie 11 osób. W poniedziałek 22 czerwca żandarmeria zatrzymała dwie osoby w związku z dostawą mebli dla 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wejherowie. Za sprawą oszustwa do wielu jednostek trafił wadliwy sprzęt, a Skarb Państwa stracił na tym ponad 1,6 mln zł.

Jednym z zatrzymanych był kierownik Sekcji Sprzętu Kwaterunkowego. Przedstawiono mu zarzut „niedopełnienia obowiązków funkcjonariusza publicznego oraz działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i na szkodę interesu publicznego poprzez dopuszczenie do zwarcia wadliwej umowy na dostawę sprzętu kwaterunkowego”.

Drugi z podejrzanych to przedstawiciel firmy, która realizowała dostawy dla wojska. Odpowie za „oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości”. Miał on wprowadzić w błąd pracowników Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni co do zgodności dostarczonego sprzętu ze specyfikacją zawartą w przetargu.

Kilka dni później zatrzymano sześć osób: byłych i obecnych pracowników 13. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu, a także właściciela składu towarów masowych. Zdaniem śledczych z wydziału do spraw wojskowych, wszyscy byli zamieszani w przekręt na dostawy miału węglowego dla 13. WOG.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty wyłudzenia na szkodę Skarbu Państwa ponad 803 tys. zł i usiłowania wyłudzenia ponad 625 tys. zł.źródło:
Zobacz więcej