RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na Krymie głosują ws. rosyjskiej konstytucji. Polskie MSZ reaguje

Zmiany w konstytucji zainicjował w styczniu br. prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Sergei Malgavko\TASS via Getty Images)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z przeprowadzeniem przez władze Federacji Rosyjskiej tzw. głosowania w sprawie nowelizacji konstytucji Federacji Rosyjskiej na terenie okupowanej Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol – podkreślił resort w komunikacie.

Putin może sprawować władzę do 2036 roku. Opozycja organizuje protest

Rosyjska opozycja uznała głosowanie w sprawie nowelizacji konstytucji za niedemokratyczne. Plebiscyt ogłoszony przez Władimira Putina trwał od 25...

zobacz więcej

MSZ wyraził zaniepokojenie również umożliwieniem udziału w tym głosowaniu obywatelom Ukrainy z nielegalnie wydanymi paszportami Federacji Rosyjskiej, mieszkającym w okupowanych przez nią częściach obwodów donieckiego i ługańskiego.

„Wszelkie działania Federacji Rosyjskiej prowadzone na tych terenach, stanowiących integralną część Ukrainy, nie mogą być uznane za ważne i legalne. Dotyczy to także akcji przyznawania ich mieszkańcom paszportów Federacji Rosyjskiej, w oparciu o które prowadzony jest proces tzw. głosowania” – czytamy w komunikacie resortu dyplomacji.

„Konsekwentnie popieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, w tym zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych 68/262 przyjętą 27 marca 2014 r., podkreślamy trwałe zobowiązanie do nieuznania - teraz i w przyszłości – nielegalnej aneksji Krymu i jednocześnie wzywamy Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania agresji przeciw Ukrainie” – dodał MSZ.

Centralna Komisja Wyborcza w Rosji po przeliczeniu 100 proc. głosów podała w czwartek, że 77,92 proc. obywateli poparło w głosowaniu poprawki w konstytucji, a przeciwnych było 21,27 proc. Frekwencja wyniosła 67,97 proc.

Zmiany w konstytucji zainicjował w styczniu br. prezydent Rosji Władimir Putin. Pierwotnie chodziło o wprowadzenie do ustawy zasadniczej zapisów o gwarancjach socjalnych oraz o nowy podział kompetencji pomiędzy prezydentem, parlamentem i rządem. Jedna z poprawek przewidywała, że ta sama osoba może pełnić urząd prezydenta maksymalnie przez dwie kadencje.

źródło:
Zobacz więcej