RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Alarmują o wzroście ubóstwa w Polsce. To prezydent jednak miał rację

Wybory prezydenckie 2020. Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Prezydent Andrzej Duda mówił na jednym ze spotkań z mieszkańcami, że poziom ubóstwa w kraju spada. „Fakty są takie, że wzrósł” – odpowiedział mu w sieci jeden z dziennikarzy. Najnowsze dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny pokazują jednak, że to prezydent miał rację. Skrajne ubóstwo zmniejszyło się 5,4 proc. w 2018 r. do ok. 4,2 proc. rok później.

Hołownia znika z polityki? „Abortował ruch w stanie embrionalnym”

– Znajomi przesyłają mi wpisy z forów wspierających Szymona Hołownię. Ludzie są tam zawiedzeni. Uwierzyli mu i myśleli, że jest to polityk...

zobacz więcej

Przed II turą wyborów Andrzej Duda często podkreśla, że poziom życia zdecydowanej większości Polaków w ciągu ostatnich 5 lat się poprawił. – Od 2015 roku 1,2 mln ludzi udało się wyprowadzić naszymi decyzjami ze skrajnego ubóstwa. Tak niskiego poziomu ubóstwa w Polsce, jak jest teraz, nie było jeszcze nigdy w historii - powiedział w Drawsku Pomorskim.

„Prezydent Andrzej Duda chwali się spadkiem liczby osób, żyjących w skrajnym ubóstwie. Fakty są takie, że w 2019 roku - w porównaniu z 2018 r. - o ponad 400 tys. wzrosła liczba osób żyjących w Polsce w skrajnym ubóstwie. To ponad 2 miliony osób” - skomentował w sieci jeden z dziennikarzy. Poinformował, że informacje na które się powołuje, pochodzą z raportu jednej z fundacji.

Co innego pokazują jednak szczegółowe dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Instytucja ta co roku oblicza dokładne wskaźniki dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce. Niespodziewany wzrost grupy najbiedniejszych faktycznie miał miejsce, ale między rokiem 2017 a 2018. Poza tym GUS zaznacza, że od 2015 roku wskaźnik ten regularnie spada.

Polityk PO rozmawiał z Obamą. „Za jego kadencji opowiadali o bigosie i wierności żon”

Rafał Trzaskowski poinformował, że rozmawiał telefonicznie z Barackiem Obamą. – To nie ta liga. Prezydent Andrzej Duda odwiedził Donalda Trumpa, bo...

zobacz więcej

Obecnie spadek ubóstwa skrajnego dotyczy przede wszystkim gospodarstw domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem, tj. gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty) oraz gospodarstw z co najmniej trojgiem dzieci poniżej 18. roku życia, mieszkańców wsi i małych miast.

„Liczba ubogich relatywnie dzieci spadła pierwszy raz poniżej 1 miliona. Dzieci ubogich skrajnie w 2019 r. było mniej niż w 2018 r. i najmniej od 2008 r.” - stwierdził na Twitterze politolog Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wcześniej zaznaczał, do poprawy sytuacji najbiedniejszych dzieci w dużej mierze przyczyniły się programy społeczne rządu takie jak np. 500 Plus.

źródło:
Zobacz więcej