RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin może sprawować władzę do 2036 roku. Opozycja organizuje protest

Protestujący skandowali: „nie chcemy wiecznego Putina” (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

Rosyjska opozycja uznała głosowanie w sprawie nowelizacji konstytucji za niedemokratyczne. Plebiscyt ogłoszony przez Władimira Putina trwał od 25 czerwca do 1 lipca. Według oficjalnych danych frekwencja wyniosła 65 proc., a zmianę konstytucji poparło 78 proc. głosujących. Poprawki umożliwiają obecnemu prezydentowi sprawowanie władzy do 2036 roku i ustanawiają wyższość prawa wewnętrznego nad międzynarodowym.

Pupilek Putina oskarżany o chamskie zachowania wobec kobiet

Południowoafrykańska aktorka Charlize Theron w jednym z wywiadów w krótkich i mocnych słowach skrytykowała Stevena Seagala. Nie oskarżyła go, jak...

zobacz więcej

Rosyjska opozycja uznała nowe przepisy za szkodliwe dla Rosji, tryb uchwalenia poprawek za niekonstytucyjny, a głosowanie za niedemokratyczne. Radio Svoboda zwróciło uwagę, że plebiscyt odbywał się bez społecznej kontroli, dlatego jego wyniki są niewiarygodne.

W ocenie opozycyjnego deputowanego z Sankt Petersburga Borysa Wiszniewskiego, rezultat wyborów został sfałszowany. – Dlatego, to nie było głosowanie, to nawet nie był sondaż, to masowe fałszerstwo, farsa i hańba – stwierdził w rozmowie z Radiem Svoboda petersburski polityk.

Przeciwko przyjętym poprawkom protestuje cześć rosyjskich artystów, intelektualistów i prawników. Uczestnicy jednego z opozycyjnych wieców, zorganizowanego w Moskwie, skandowali hasła: „nie chcemy wiecznego Putina” i „nie dla dyktatury”.

źródło:
Zobacz więcej