RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Kto w II turze zagłosuje bez kolejki? Jest projekt rozporządzenia

Celem zmian jest ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem (fot. Sean Gallup/Getty Images)

W celu ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem w lokalach wyborczych 12 lipca w pierwszej kolejności obsługiwane mają być m.in. osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat trzech i te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie – przewiduje projekt Ministerstwa Zdrowia.

Nie żyje ekspedientka, była zarażona. Sanepid poszukuje klientów sklepu

Zmarła 63-letnia ekspedientka ze sklepu w Oleśnicy. Okazało się, że była zakażona koronawirusem. Teraz sanepid poszukuje wszystkich osób, które w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Resort skierował w czwartek do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

W regulacji proponuje się, aby w lokalu wyborczym – w celu ograniczenia ryzyka zakażenia – zapewniona była obsługa w pierwszej kolejności osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3 i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. Odstąpienie od vacatio legis – jak wskazano w uzasadnieniu – jest spowodowane koniecznością jak najszybszego wejścia w życie przepisów w związku z faktem, że druga tura wyborów prezydenckich ma odbyć się 12 lipca 2020 r.

Kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się w niej ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę – 43,5 proc.

źródło:

Zobacz więcej