RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski chwali się rozmową z Obamą. „Nieudolne naśladownictwo” [WIDEO]

Kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski pochwalił się na Twitterze rozmową z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. – Widać, że to taki gest rozpaczy, próba dogonienia Andrzeja Dudy, jeśli chodzi o kwestię jego rozmowy i spotkania z Donaldem Trumpem, ale wyjątkowo nieudolna. Rozpaczliwa próba naśladownictwa spotkania prezydentów Dudy i Trumpa, która była konkretna, potwierdzająca silne partnerstwo, współpracę – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Polityk PO rozmawiał z Obamą. „Za jego kadencji opowiadali o bigosie i wierności żon”

Rafał Trzaskowski poinformował, że rozmawiał telefonicznie z Barackiem Obamą. – To nie ta liga. Prezydent Andrzej Duda odwiedził Donalda Trumpa, bo...

zobacz więcej

– Myślę, że to nie jest powód do dumy dla Rafała Trzaskowskiego, ponieważ dwóch kadencji Baracka Obamy nie można zapisać na plus w relacjach polsko-amerykańskich. Barack Obama, jeśli chodzi o partnerów europejskich, to przede wszystkim stawiał na kanclerz Merkel i na Niemcy. To niemiecki punkt widzenia bardzo często był perspektywą amerykańską w Europie. Wiele decyzji podczas prezydentury Obamy, a przede wszystkim rezygnacja z tarczy antyrakietowej i reset w relacjach z Rosją odbywało się kosztem bezpieczeństwa Polski – dodał Mularczyk.

W ogrodach Białego Domu prezydent Stanów Zjednoczonych nie szczędził komplementów polskiemu odpowiednikowi. – Prezydent Duda radzi sobie naprawdę wspaniale, wykonuje wspaniale pracę w Polsce, Polacy myślą o nim jak najlepiej. Pierwsza dama Rzeczpospolitej Polskiej jest naprawdę wspaniałą kobietą, którą też poznaliśmy podczas naszej podróży do Polski. Jestem naprawdę zaszczycony, że jest to dzień przed wyborami. Poradzi sobie dobrze z nami czy bez nas – mówił przed tygodniem Donald Trump.

– Dziś rozmawiałem z Barackiem Obamą o demokracji w Polsce, o znaczeniu naszego kraju dla zjednoczonej Europy, a także o tym, jak kluczową sprawą jest sojusz polsko-amerykański. Zaufanie między naszymi narodami to fundament relacji transatlantyckich – napisał w czwartek na Twitterze Trzaskowski. Z rozmowy nie zamieszczono ani jednego zdjęcia. Nie odniósł się do niej też sam były prezydent Stanów Zjednoczonych. O swoim kontakcie z Obamą Trzaskowski mówił jednak także podczas konferencji prasowej. – Myśmy się zwrócili do prezydenta Obamy, żeby porozmawiać. Przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa. Również o kwestii stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, żeby porozmawiać o przyszłości sojuszu północnoatlantyckiego, żeby potwierdzić to, że tylko Polska silna w Unii Europejskiej jest traktowana po partnersku – stwierdził.

Trzaskowski chwali się telefonem do byłego prezydenta USA

Kandydat KO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski rozmawiał z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą. Trzaskowski pochwalił się na Twitterze, że...

zobacz więcej

– Mount Everest hipokryzji. Przecież Rafał Trzaskowski, jego ludzie, jego sztab, jego zwolennicy głośno krzyczeli: Jak można angażować Amerykę w nasze sprawy wewnętrzne! Jak śmie prezydent Duda jechać do USA i spotykać się z prezydentem Trumpem? Teraz robi podobnie pan Rafał Trzaskowski, tyle że na paru poziomach niżej – skomentował europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

– Ja przypomnę, że z prezydentem Dudą mieliśmy do czynienia w zupełnie innym kontekście. Kulejąca kampania Trumpa w Stanach Zjednoczonych i Andrzej Duda, który daje się w tej kampanii wykorzystać, oczywiście również licząc na swoje punkty w wyścigu w Polsce. Tutaj mieliśmy natomiast do czynienia z rozmową z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który jest ważną osobą w kampanii wyborczej Joe Bidena – bronił Trzaskowskiego poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– Utrzymywanie relacji z ważnymi postaciami sztabu Joe Bidena, czyli jak sondaże wskazują prawdopodobnie przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych jest w interesie Polski i Polaków. Te relacje Polski i Stanów Zjednoczonych były zawsze dobre. Troszeczkę wykoślawiła je ta usłużna postawa Andrzeja Dudy za czasów jego prezydentury, ale ten powrót do normalności, partnerskich relacji jest możliwy – dodał Suchoń.

Niemieckie media zarzucają Trumpowi mieszanie się do kampanii w Polsce. „Smuteczek”

„Die Welt” i „Der Tagesspiegel” zarzuciły prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi ingerencję w kampanię prezydencką w Polsce. –...

zobacz więcej

– Skoro Trzaskowski rozmawia z Barackiem Obamą, to chciałbym, żeby zapytał go wprost, dlaczego osłabił Polskę wycofując projekt budowy wyrzutni antyrakietowych. Wówczas oczywiście Kreml i Władimir Putin naciskał na te rozwiązania. Myślę, że teraz Trzaskowski powinien zadzwonić do Putina i zapytać się, czy nie obawia się, że wzmacniamy wschodnią flankę NATO i zapytać, co on o tym sądzi. Zapewne, jeśli ma jakieś pretensje, to Trzaskowski pochyli się czołobitnie, jak mamy wyglądać jako państwo silne – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

– Barack Obama to prezydent Stanów Zjednoczonych dwóch kadencji, Barack Obama to taki amerykański Aleksander Kwaśniewski, więc każda rozmowa z politykiem po stronie demokratycznej, który wywodzi się z obozu Demokratów to dobry sygnał. Myślę, że tylko może przysporzyć głosów Rafałowi Trzaskowskiemu. Myślę, że daleko Trumpowi do Obamy, tak jak daleko Dudzie do Kwaśniewskiego. Pewnie Donald Trump nie będzie wybrany już na kolejną kadencję, Joe Biden ma zdecydowanie większe szanse. Mam nadzieję, że pan prezydent Andrzej Duda będzie ramię w ramię z Donaldem Trumpem i zacznie eksmisję Belwederu, a później eksmisję Białego Domu zakończy Donald Trump – powiedział poseł Lewicy Tomasz Trela.

– Polacy lubią prezydenta Donalda Trumpa za znajomość naszej historii, którą pokazał w Warszawie. Z drugiej strony za to też nie lubią prezydenta Obamy. Kiedy wręczał słynny „Medal wolności” dla nieżyjącego już Jana Karskiego w wygłoszonej mowie powiedział o „polskich obozach koncentracyjnych” czy „polskich obozach zagłady”. Barack Obama wiedział, że taki kraj jak Polska istnieje, ale specjalnie nad jego historią, losem i znaczeniem geopolitycznym nigdy się nie pochylał – ocenił poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej