RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Polityk PO rozmawiał z Obamą. „Za jego kadencji opowiadali o bigosie i wierności żon”

Barack Obama (fot. Hannes Magerstaedt/ Getty Images))

Rafał Trzaskowski poinformował, że rozmawiał telefonicznie z Barackiem Obamą. – To nie ta liga. Prezydent Andrzej Duda odwiedził Donalda Trumpa, bo od kilku lat blisko współpracują w sprawach obronności regionu czy gazu LNG. Rozmowa polityka PO z byłym przywódcą USA była wyborczą ustawką i nic nie wnoszącą reakcją na robiącą wrażenie wizytę Dudy w Białym Domu – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Narodowcy: Trzaskowski daje kasę komunistom z krwi i kości

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz stwierdził, że jeśli ktoś wierzy, iż Rafał Trzaskowski ma poglądy liberalne...

zobacz więcej

„Dziś rozmawiałem z Barackiem Obamą o demokracji w Polsce, o znaczeniu naszego kraju dla zjednoczonej Europy, a także o tym, jak kluczową sprawą jest sojusz polsko-amerykański” - poinformował w czwartek Rafał Trzaskowski. „Zaufanie między naszymi narodami to fundament relacji transatlantyckich” - dodał. W sieci pojawiła się fala wpisów oceniających, że rozmowa była zapewne jałowa, bo Trzaskowski nie przekazał opinii publicznej żadnych konkretów. O to, czy takie faktycznie mogły paść, zapytaliśmy eksperta.

„Opozycja usiłowała znaleźć przeciwwagę”

– Najistotniejsza różnica między wizytą Andrzeja Dudy w USA, a rozmową Trzaskowskiego jest taka, że ta pierwsza nie była wywołana jedynie potrzebą wyborczą. Spotkanie Duda-Trump, podkreślmy 11. z kolei, to wynik pięcioletniej polityki wzmacniania bezpieczeństwa Polski poprzez współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. To wzmacnianie wynika nie tylko z polityki obronności, ale także energetycznej – mówi portalowi tvp.info profesor z Uniwersytetu Łódzkiego Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Ekspert przypomina, że spotkanie Duda-Trump było poprzedzone m.in. rozmowami prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Litwy, sekretarzem generalnym NATO i innymi ważnymi liderami. – Przecież takich konsultacji by nie było, gdyby nasz prezydent i jego kancelaria obudzili się w tej sprawie kilka dni wcześniej. To musiało być planowane od dawna – zaznacza.

Trzaskowski chwali się telefonem do byłego prezydenta USA

Kandydat KO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski rozmawiał z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą. Trzaskowski pochwalił się na Twitterze, że...

zobacz więcej

W drugiej strony ocenia, że „rozmowa polityka PO z byłym przywódcą USA była wyborczą ustawką i nic nie wnoszącą reakcją na robiącą wrażenie wizytę Dudy w Białym Domu”. Stwierdza, że opozycja usiłowała znaleźć przeciwwagę.

„Próba wrzucenia fajerwerku wyborczego”

– Jednak w przeszłości Platforma Obywatelska ustami swoich polityków nie powinna mówić o robieniu „łaski” Amerykanom i odmawiać porozumienia ws. tarczy antyrakietowej. To za Baracka Obamy opowiadali o bigosie i pilnowaniu wierności żon. Gdyby wtedy prowadzili politykę państwową o wymiernych decyzjach i korzyściach w konkretnych obszarach, dziś rozmowę telefoniczną można by uznać za wiarygodną - stwierdza Żurawski vel Grajewski.

Rewolucja cen w sklepach. Rząd informuje o zmianach podatków

Wchodząca w środę w życie nowa matryca VAT przyczyni się do spadku cen wielu produktów. W Polsce trwa jednak debata nad tym, czy przez ostatnie...

zobacz więcej

Nasz rozmówca podkreśla, że komunikat o rozmowie telefonicznej postrzega raczej jako „próbę wrzucenia fajerwerku wyborczego” za którym nie kryje się nic konkretnego. – Żadnej treści w tej rozmowie nie było, a główny przekaz jest taki, że rozmowa się po prostu odbyła – wskazuje.

Tymczasem współpraca Duda-Trump wygląda zdaniem eksperta ds. polityki międzynarodowej zupełnie inaczej. – To nie ta sama liga. Prezydent Andrzej Duda odwiedził Donalda Trumpa, bo od kilku lat blisko współpracują w sprawach obronności regionu czy gazu LNG – zaznacza profesor.

Wskazuje, że Andrzej Duda zainicjował spotkania bukaresztańskiej dziewiątki (B9), konsultował sprawy dotyczące Trójmorza i uczestniczył w ważnym szczycie NATO w Polsce. – Te rzeczy dzieją się w oparciu o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Zarówno wsparcie wojskowe, jak i wypieranie gazu rosyjskiego przez amerykańskie LNG dzieje się między innymi przy udziale polskiego gazoportu w Świnoujściu. To wszystko nie zrodziło się 2 tygodnie temu na potrzeby wyborcze. Jest to stała i solidna polityka, a wizyta Andrzeja Dudy w USA była tylko jednym z jej elementów – przekonuje Przemysław Żurawski vel Grajewski.

źródło:
Zobacz więcej