RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Premier w ośrodku treningowym. „To przyszłość naszej piłki nożnej”

Premier Mateusz Morawiecki (C) w ośrodku treningowym Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok (fot. PAP/Artur Reszko)

Powstające z państwowym dofinansowaniem nowoczesne ośrodki treningowe to „wielka nadzieja na przyszłość” polskiej piłki nożnej – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił w czwartek wizytując ośrodek Jagiellonii Białystok, takie projekty mają zachęcać młodych piłkarzy, by chcieli budować swoją karierę w kraju.

Premier: Stawiamy na sport. Potrzeba więcej zadaszonych boisk dla młodzieży

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił konieczność zwiększenia liczby zadaszonych boisk, na których przez cały rok mogłyby trenować dzieci i...

zobacz więcej

Ośrodek treningowy Jagiellonii został oddany do użytku przed rokiem. To trzy boiska, w tym jedno zadaszane na zimę, a także zaplecze z szatniami i administracją. Trenują tam nie tylko drużyny dziecięce i młodzieżowe, ale też zespół ekstraklasowy. Inwestycja kosztowała blisko 19 mln zł brutto; większość pieniędzy to wkład własny SSA Jagiellonia. 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie z resortu sportu i turystyki, pochodzące z funduszu rozwoju kultury fizycznej.

Akcentując państwowe wsparcie takich projektów, Mateusz Morawiecki mówił, że „to właśnie na takich boiskach treningowych widzimy przyszłość naszej piłki nożnej”. Przypominał tradycje Jagiellonii, obchodzącej w tym roku stulecie istnienia.

– Robimy takie projekty przede wszystkim po to, żeby ci młodzi piłkarze nie musieli myśleć o karierze w Manchesterze, Barcelonie czy w Madrycie. Żeby dla nich marzeniem było grać w Białymstoku albo w innych miastach Polski, tam, gdzie się urodzili, tam gdzie się wychowali, w tych miastach, które kochają – mówił Morawiecki. Poinformował, że w ciągu czterech lat, do końca 2019 roku, z budżetu państwa ponad 2,5 mld zł trafiło na dofinansowanie różnych inwestycji w infrastrukturę sportową w całym kraju. Jak podał, to łącznie ok. 6 tys. obiektów sportowych, w tym takie jak białostocki ośrodek treningowy.

– Jestem przekonany, że takie obiekty to nie tylko odciąganie młodzieży od różnych niezbyt mądrych aktywności w kierunku czegoś, czego potrzebujemy: sportu, wychowania, dyscypliny, wytrwałości, regularności – to są te cechy, których wszyscy chcemy przecież u Polaków – mówił premier.

źródło:

Zobacz więcej