
Epidemia Covid-19 doprowadziła w Portugalii do rekordowego długu publicznego – 134,4 proc. PKB oraz do likwidacji ponad 192 tys. etatów. To jedna z największych w historii redukcji miejsc pracy w ciągu zaledwie czterech miesięcy.
Upadła galeria handlowa i centrum rekreacyjne Sukcesja w Łodzi. Galeria z powodu kryzysu koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego śmiertelną chorobę...
zobacz więcej
Jak wynika z raportu opublikowanego przez bank centralny Portugalii (BdP), w maju dług publiczny tego kraju wzrósł do nienotowanego wcześniej poziomu 264,4 mld euro.
Wpływ na rekordowy poziom zadłużenia publicznego Portugalii miała utrzymująca się od marca w tym kraju epidemia Covid-19. Autorzy raportu przypomnieli, że w kwietniu dług publiczny wynosił o 2,3 mld euro mniej.
Z danych banku centralnego wynika, że o ile przed marcem dług publiczny Portugalii sięgał 120 proc. PKB, to obecnie wynosi już 134,4 proc. PKB.
Zadłużenie zagraniczne brutto Polski spadło w I kwartale 2020 roku do 299.341 mln euro z 314.120 mln euro w IV kw. 2019 r. po korekcie – podał NBP.
zobacz więcej
Według INE głównym powodem drastycznej redukcji miejsc pracy w Portugalii także był kryzys wywołany epidemią koronawirusa.
Według prognoz ekonomicznych rządu Portugalii, opublikowanych w czerwcu w dokumencie pt. „Program Stabilizacji Gospodarczo-Finansowej”, kryzys wywołany epidemią koronawirusa doprowadzi do spadku PKB w 2020 r. o 6,9 proc., czyli najwięcej od kilkudziesięciu lat. Tymczasem bank centralny spodziewa się, że spadek ten będzie wyższy – powyżej 10 proc.
Zgodnie z przewidywaniami socjalistycznego gabinetu Antonia Costy kryzys doprowadzi też do wzrostu bezrobocia z obecnego poziomu prawie 7 proc. do 9,6 proc. w grudniu 2020 r. W przyszłym roku stopa bezrobocia według oczekiwań rządu ma wynieść 8,7 proc.