RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Incydent w irańskim ośrodku atomowym

Nie wiadomo dokładnie, co stało się w Natanz (fot. AEOI)

Irańska Organizacja Energii Atomowej (AEOI) poinformowała, że w pobliżu ośrodka wzbogacania uranu w Natanz doszło do niesprecyzowanego wypadku. Według władz obyło się bez ofiar i poważnych uszkodzeń.

4 mln tabletek z jodem. Rusza elektrownia atomowa na Białorusi

Na Litwę dotarł transport 4 mln tabletek z jodem przeciwdziałających napromieniowaniu tarczycy. Tabletki zostaną rozdane mieszkańcom kraju przed...

zobacz więcej

Jak podał irański nadzór atomowy, do wypadku doszło w budynku „w otwartej przestrzeni nieopodal ośrodka atomowego w Natanz”. Uszkodzona miała zostać konstrukcja – określona mianem magazynu przemysłowego – będąca w trakcie budowy, wobec czego była „nieaktywna”.

Według lokalnych władz cywilnych cytowanych przez agencję Tasnim, na budowie miało dojść do pożaru. Uszkodzony budynek znajduje się na powierzchni, podczas gdy ośrodek atomowy został wybudowany pod ziemią.

Rzecznik AEOI Behrouz Kamalvand zapewnił, że „incydent” nie spowodował ofiar, uszkodzeń instalacji ani skażenia radiacyjnego, a ośrodek funkcjonuje w czwartek bez zakłóceń.

Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz w środkowym Iranie jest jedną z kluczowych instalacji irańskiego programu nuklearnego i znajduje się pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Według inspektorów znajdujący się tam uran jest wzbogacany do poziomu 4,5 proc., czyli powyżej poziomu wyznaczonego przez podpisane w 2105 roku porozumienie atomowe, ale poniżej poziomu 90 proc. wymaganego do produkcji broni jądrowej.

źródło:
Zobacz więcej