RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aktywiści Greenpeace oskarżeni po blokadzie portu

Prokuratorzy wyliczyli, że na skutek blokady port stracił 30 tys. zł (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, zdjęcie ilustracyjne)

28 aktywistów Greenpeace, w tym m.in. Polacy, Niemcy, Holendrzy i Duńczycy, odpowiedzą przed sądem za blokadę rozładunku w gdańskim porcie. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przepychanki w gdańskim porcie. Aktywiści Greenpeace zablokowali statek

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej podjęli w porcie w Gdańsku siłową interwencję na żaglowcu Rainbow Warrior, należącym do...

zobacz więcej

Jak powiedział Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledztwo w tej sprawie zakończyła Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście; skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

– Oskarżonym postawiono dwa zarzuty – dodał prokurator Duszyński.

28 aktywistów Greenpeace odpowie za naruszenie miru domowego – zarzut dotyczy wejścia na teren portu bez zgody władz spółki (zagrożony rokiem pozbawienia wolności) oraz uniemożliwienie eksploatacji dźwigów portowych wielkiej wartości. Ten drugi zarzut jest zagrożony karą nawet do 10 lat więzienia z uwagi na wycenę żurawi.

Akt oskarżenia dotyczy blokady portu przez aktywistów Greenpeace z września 2019 r., kiedy to zablokowali portowe żurawie pod hasłem „Polska bez węgla 2030”.

Prokuratorzy wyliczyli, że na skutek blokady port stracił 30 tys. zł.

źródło:

Zobacz więcej