RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duży spadek w sondażu parlamentarnym. Na kogo chcą głosować Polacy?

Partia Jarosława Kaczyńskiego z największym poparciem Polaków (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images))

Prawo i Sprawiedliwość zyskuje w najnowszym sondażu parlamentarnym. Wszystko kosztem Koalicji Obywatelskiej, która straciła pięć punktów procentowych. Zyskują również partie z końca stawki.

Nowy sondaż dla „Wiadomości”. To on wygrywa wybory prezydenckie

zobacz więcej

Nowy sondaż parlamentarny pracowni Social Changes opublikował portal wPolityce.pl. Z badania wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wówczas zdecydowanym zwycięzcą pozostałaby partia Jarosława Kaczyńskiego.

Na PiS głosować zamierza 42 proc. badanych, co oznacza wzrost poparcia tej partii o 2 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania tej pracowni.

Na drugą w stawce Koalicję Obywatelską głosować zamierza 25 proc. respondentów; to wynik gorszy o aż 5 pkt. proc.

Portal zauważa, że mimo słabych wyników Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia w wyborach prezydenckich, zarówno Lewica, jak i PSL zachowują swoje poparcie, a nawet lekko zyskują.

Na Lewicę chce zagłosować 14 proc. ankietowanych – wzrost o 1 punkt – na Konfederację 9 proc. – wzrost o 1 punkt – na Polskie Stronnictwo Ludowe 8 proc. – wzrost również o 1 punkt.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 26 do 27 czerwca 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1045 osób.

źródło:
Zobacz więcej