RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykanie usunęli pomnik odkrywcy Ameryki

Pomnik Krzysztofa Kolumba wywieziono (fot. TT/ABC News)

Po 65 latach sprzed ratusza w Columbus w stolicy stanu Ohio usunięto pomnik Krzysztofa Kolumba, od którego nazwisko nazwano miasto. Pomnik był darem włoskiego miasta Genua.

USA: Missisipi usuwa symbol Konfederacji ze swojej flagi stanowej

Izba Reprezentantów i Senat stanu Missisipi w Stanach Zjednoczonych przegłosowały usunięcie z flagi stanowej symbolu Skonfederowanych Stanów...

zobacz więcej

Usuwanie pomnika Kolumba rozpoczęło się środę rano. Najpierw pracownicy obrócili go w kierunku ratusza, a po około godzinie został on wywieziony ciężarówką – relacjonuje dziennik „The Columbus Dispatch”.

Komisja ds. Sztuki w Columbus otrzymała zadanie znalezienia nowego pomnika, który stanie przed ratuszem. – Rozpoczęliśmy przymiarki, chcemy to zrobić dobrze – powiedziała przewodnicząca komisji Diane Nance. Dodała, że decyzja zapadnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Przez Stany Zjednoczone przelewa się fala protestów po śmierci czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł podczas policyjnej interwencji. Nierzadko towarzyszy im wszczynanie zamieszek. Zwolennicy ruchu Black Lives Matter sami usuwają pomniki osób, które miały posiadać niewolników bądź nie kwestionowały niewolnictwa.

Władze stanu Missisipi usunęły z flagi symbol Skonfederowanych Stanów Ameryki, czyli państwa, które istniało w latach 1861-65 w wyniku secesji części południowych stanów USA.

źródło:
Zobacz więcej