RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Bosak w mocnych słowach odpowiada na rady Tuska

„Tego typu podejście odrzucamy w polityce” (fot. Omar Marques/Getty Images)

To kontynuacja wzajemnego straszenia PiS-em przez Platformę i Platformą przez PiS. Tego typu podejście odrzucamy w polityce – podkreślił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, komentując rady byłego premiera Donalda Tuska dla wyborców Konfederacji przed II turą wyborów prezydenckich.

Bosak deklaruje: Już więcej tego nie powtórzę

Przed pierwszą turą powiedziałem, że nie będę głosował na Trzaskowskiego. Nie powtórzę tej deklaracji przed drugą turą – oznajmił Krzysztof Bosak z...

zobacz więcej

„Do wyborców Konfederacji. Różni nas prawie wszystko, dlatego będziemy chcieli z wami wygrać. Z PiS-em wiele was łączy, dlatego będą chcieli was zniszczyć. Są w tym naprawdę nieźli” – napisał Tusk w środę na Twitterze.

– Nasi wyborcy doskonale radzą sobie z interpretacją sytuacji politycznej bez rad Tuska – zapewnił Bosak. Według niego wpis Tuska „to kontynuacja wzajemnego straszenia PiS-em przez Platformę i Platformą przez PiS”. – Tego typu podejście jest dokładnie tym, co odrzucamy w polityce – podkreślił Bosak.

– To bardzo nietypowy wpis Donalda Tuska (...) wyjątkowo nie skłamał – stwierdził szef koła Konfederacji Jakub Kulesza. – Znając strategię prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – »na prawo od nas tylko ściana«, Kaczyński na pewno na miejscu Konfederacji zagłosowałby na Rafała Trzaskowskiego. Pół roku temu wiceprezes PiS Adam Lipiński przyznał: nasz zamysł, który powstał przy tworzeniu Zjednoczonej Prawicy, żeby po prawej stronie nie powstał żaden podmiot, nie udał się, bo powstała Konfederacja – argumentował Kulesza.

Kulesza przytoczył fragment rozmowy z Lipińskim, przeprowadzonej w Polsat News po jesiennych wyborach parlamentarnych, w której ujawnił: „Myśmy przyjęli takie założenie, że dla dobra Polski jest (ważne – red.), żeby nie powstała narodowa, nacjonalistyczna prawica w Polsce”.

Bosak: Konfederacja stała się trzecią siłą polityczną w Polsce

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich zapowiadają prawdziwą polityczną zmianę, jaka zaczęła się na polskiej scenie politycznej; Konfederacja stała...

zobacz więcej

– Napisał pan najkrótszy i jednocześnie najgłupszy list do wyborców Konfederacji. Czy pan ma ich za głupców? – pytał Tuska wicepremier i szef MAP Jacek Sasin w reakcji na jego wpis. Dodał, że „zapomniał wół, jak cielęciem był” i przypomniał, że „Donald Tusk rękoma swoich ministrów NISZCZYŁ inicjatywy narodowców takie jak Marsz Niepodległości. Próbował WYGRAĆ z patriotyzmem kibiców”.

O stosunku PO do Marszu Niepodległości przypomniał też wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej. „Pod rządami PO organizatorzy Marszu Niepodległości byli nękani przez służby, a uczestnicy bici przez policję oraz wyzywani od »faszystów«. Pod rządami PiS to wszystko natychmiast ustało. To tyle w temacie!” – napisał Andruszkiewicz na Twitterze.

Z kolei szef Straży Marszu Niepodległości Mateusz Marzoch przypomniał Andruszkiewiczowi jego wpis, w którym zaliczał Bosaka do „obcych sił”. – W wojnie o silną, suwerenną i bezpieczną Polskę wygraliśmy ważną bitwę, ale ta decydująca, wyborcza, dopiero przed nami. Nasze zjednoczenie musi być na najwyższym poziomie. TVN, Tusk, Bosak, różne obce siły – będą atakować wściekle każdego dnia. Ale i tak WYGRAMY! – przekonywał Andruszkiewicz 7 maja.

Marzoch podsumował, że „kolejka wazeliniarzy przymilających się do Konfederacji i Krzysztofa Bosaka powiększyła się o gościa, który zostawił to środowisko dla stołka w ministerstwie, następnie regularnie to środowisko obrażał, a teraz robi to, co umie najlepiej – podlizuje się”.

Bosak: Sytuacja polityczna uspokoi się jak wygra Andrzej Duda

Sytuacja polityczna uspokoi się przy założeniu, że wygra Andrzej Duda. Jeżeli wygra Rafał Trzaskowski, to będą nas czekać wybory w Warszawie lub...

zobacz więcej

Wpis Tuska skomentował też na Twitterze były poseł Marek Jakubiak: „Cytat »różni nas prawie wszystko« szczery do bólu. Pewnie dlatego strzelaliście do Polaków na marszach?”.

Jakubiak przypomniał także fragment eseju Tuska sprzed ponad 30 lat, w którym najdłużej urzędujący w III RP premier ocenił, że „Polskość to nienormalność”.

„Polskość to nienormalność – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie, co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę; Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi” – napisał Tusk w eseju zamieszczonym w miesięczniku „Znak” w 1987 r.

źródło:

Zobacz więcej