RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W drugiej turze wyborów bez kolejki. Szumowski zapowiada ważne zmiany

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)

Chcemy, żeby podczas drugiej tury wyborów prezydenckich osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat trzech i niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Nie żyje ekspedientka, była zarażona. Sanepid poszukuje klientów sklepu

Zmarła 63-letnia ekspedientka ze sklepu w Oleśnicy. Okazało się, że była zakażona koronawirusem. Teraz sanepid poszukuje wszystkich osób, które w...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Szef resortu zdrowia pytany na antenie TVP Info, czy 12 lipca głosowanie w wyborach prezydenckich tradycyjne, przy urnach, będzie bezpieczne, odpowiedział: „Patrząc na zachowanie Polaków w lokalach wyborczych, patrząc na ten reżim sanitarny, te oczekiwanie na wejście do lokalu, jestem przekonany, że pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu”.

– Myślę, że naprawdę można z pełnym przekonaniem pójść do tych wyborów – ocenił.

Zapowiedział wprowadzenie w zaleceniach sanitarnych dla lokali wyborczych ułatwień m.in. dla osób starszych, które będą stały w kolejkach.

– Wiemy, że jest temperatura wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat trzech, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne – powiedział Szumowski.

MSZ żąda sprostowania od Gazety Wyborczej ws. wyborów na Wyspach

„Po raz kolejny redakcja Gazety Wyborczej wprowadza w błąd swoich czytelników” – napisało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Spraw...

zobacz więcej

– Polacy chcą decydować o tym najważniejszym akcie, jakim jest akt wyborczy, więc chcemy im to ułatwić, szczególnie tym starszym osobom, które potrzebują pomocy czy nie bardzo mogą stać w kolejce – dodał.

Na pytanie, czy pozostałe warunki reżimu sanitarnego się zmienią, przekazał, że „są takie same”. Jak mówił, „widać, że one się sprawdzają”.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Wyborcy będą mogli oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego albo prezydenta Andrzeja Dudę.

źródło:
Zobacz więcej