RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

191 niedozwolonych zrzutów ścieków w Warszawie

Sprawa zrzutu ścieków do Wisły jest też przedmiotem kontroli poselskiej w MPWiK (fot. PAP/Leszek Szymański, zdjęcie ilustracyjne)

MPWiK dokonał przez dwa lata 191 zrzutów ścieków ponad ilość dozwoloną w pozwoleniach wodno-prawnych – poinformował Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Chodzi o lata 2017-19, kiedy łącznie wprowadzono do Wisły ok. 10 mln m sześć. ścieków.

Po ulewach zrzucono ścieki do Wisły. Są zgłoszenia od mieszkańców

Nad Warszawą w poniedziałek przeszła burza. Towarzyszyły jej ulewne deszcze. Jak poinformował nas wieczorem rzecznik Wód Polskich, otrzymano...

zobacz więcej

W Warszawie, zarówno po prawej, jak i lewej stronie Wisły działa łącznie 16 przelewów. Wszystkie przelewy posiadają pozwolenia na 10 zrzutów w ciągu roku.

Rzecznik prasowy MPWiK Marek Smółka przekazał, że „w 2019 r. ogółem w Warszawie dokonano ich 121 na ogólna liczbę 160 przewidzianych w pozwoleniu wodno-prawnym”.

W ocenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie „w okresie intensywnych opadów deszczu dochodzi do procesu zmieszania ścieków bytowych, przemysłowych i wód opadowych, co tworzy ścieki komunalne”. W momencie napełnienia kolektora do wysokości powyżej krawędzi przelewu dochodzi do wyprowadzenia nadmiaru ścieków komunalnych wylotem bezpośrednio do rzeki Wisły.

Sprawa zrzutu ścieków do Wisły jest przedmiotem kontroli poselskiej w MPWiK, którą w środę rozpoczęli posłowie PiS Jacek Ozdoba i Sebastian Kaleta. Zwrócili się o informacje i dokumenty dotyczące m.in. zrzutu ścieków. Na czwartek zapowiedzieli kolejną wizytę w spółce.

źródło:

Zobacz więcej