RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

V4 w Warszawie. Prezydent powie o migracji i budżecie UE

W piątek odbędzie się oficjalna inauguracja polskiego przewodnictwa w grupie Wyszehradzkiej, które nasz kraj objął 1 lipca (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)

Polityka UE wobec kryzysu uchodźczego oraz budżet UE będą głównym tematami wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w piątek na spotkaniu z premierami Grupy Wyszehradzkiej w Belwederze - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Będzie to inauguracja polskiego przewodnictwa w V4. Gospodarzem tego spotkania będzie prezydent Andrzej Duda.

Były doradca Trumpa: Inicjatywa Trójmorza to genialny projekt

– Najważniejsze przemówienie Donalda Trumpa, które jako prezydent wygłosił, to przemówienie wygłoszone w Polsce, w Warszawie, kiedy przybył na...

zobacz więcej

Szczerski podkreślił, że w przyszłym roku, w czasie polskiej prezencji w V4, przypada 30-lecie istnienia Grupy Wyszehradzkiej.

– Prezydent w swoim wystąpieniu skupi się zarówno na elementach historycznych czyli spojrzeniu na osiągnięcia Grupy Wyszehradzkiej - powiedział szef gabinetu prezydenta RP. Według niego najważniejsze z nich to pokazanie dobrej współpracy naszego regionu, która potem otworzyła drogę do jednoczenia się Europy i przełamania podziałów spowodowanych żelazną kurtyną.

Zaznaczył, że Andrzej Duda będzie też mówił o współczesnym wkładzie Grupy Wyszehradzkiej w politykę europejską.

– Prezydent będzie mówił głównie o dwóch elementach, czyli o polityce wobec kryzysu uchodźczego oraz o przyszłym budżecie Unii Europejskiej – powiedział minister. Jak dodał, według prezydenta wpłynięcie na decyzje unijne w tych dwóch kwestiach tak, by były one korzystne dla regionu, to obecnie najważniejsze wyzwanie stojące przed V4.

Premier Czech: Grupa Wyszehradzka odrzuci kandydaturę Timmermansa

Kraje Grupy Wyszehradzkiej, jak w niedzielę i poniedziałek, również we wtorek odrzucą kandydaturę Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji...

zobacz więcej

Szczerski zaznaczył, że kraje Grupy Wyszehradzkiej mają w obu tych kwestiach bardzo jasne stanowisko i ono dzisiaj jest istotne dla przyszłości polityki europejskiej.

Prezydencki minister wskazał, że hasłem naszej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej jest „Back on track”.

– Bardzo ważnym elementem współpracy regionalnej jest powrót do tego, co zostało zawieszone w wyniku pandemii koronawirusa, czyli powrót na ścieżkę rozwoju gospodarczego, kontaktów międzyludzkich, wymiany gospodarczej, współpracy regionalnej – powiedział Szczerski.

Grupa Wyszehradzka powstała w lutym 1991 r. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.

Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad na północy Węgier, które w 1335 r. gościło zjazd królów Czech, Węgier i Polski.

źródło:

Zobacz więcej