RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania może przyjąć blisko 3 mln mieszkańców Hongkongu

Hongkońska policja zatrzymała za udział w nielegalnych zgromadzeniach 370 osób (fot. Reuters/Tyrone Siu)

Ok. 2,9 mln mieszkańców Hongkongu będzie mogło, zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego rządu, osiedlić się w Wielkiej Brytanii, a docelowo także uzyskać brytyjskie obywatelstwo. To reakcja na wejście w życie narzuconej przez Chiny ustawy o bezpieczeństwie Hongkongu.

Protesty w Hongkongu, już ponad 70 zatrzymanych

Policja w Hongkongu użyła gumowych kul wobec rosnącej liczby osób protestujących w środę przeciwko prawu o bezpieczeństwie państwowym, ponad 70...

zobacz więcej

  Premier Boris Johnson i minister spraw zagranicznych Dominic Raab oświadczyli, że Wielka Brytania uważa wejście w życie ustawy za wyraźne i poważne naruszenie przez Chiny wspólnej chińsko-brytyjskiej deklaracji z 1984 r. o warunkach przekazania Hongkongu pod zwierzchnictwo Pekinu. W związku z tym rozszerzone zostaną prawa posiadaczy brytyjskich paszportów zamorskich do osiedlania się w Wielkiej Brytanii.

Status brytyjskiej narodowości zamorskiej został stworzony w 1985 r. tylko dla mieszkańców Hongkongu, którzy urodzili się przed przekazaniem Hongkongu Chinom, czyli przed 30 czerwca 1997 r. włącznie i którzy w wyznaczonym terminie wystąpili o jego przyznanie.

Jak szacuje brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, status taki ma ok. 2,9 mln osób, z czego według stanu na 24 lutego, niespełna 350 tys. miało ważne paszporty potwierdzające go. Ponieważ status brytyjskiej narodowości zamorskiej nie jest dziedziczony ani nie można go już nabyć, liczba 2,9 mln może się tylko zmniejszać.

Teraz posiadacze brytyjskich paszportów zamorskich mają prawo do bezwizowego wjazdu do Wielkiej Brytanii na pobyty do sześciu miesięcy a także do brytyjskiej opieki konsularnej za granicą. Nadal jednak podlegają kontrolom imigracyjnym, nie mają automatycznego prawa do zamieszkania i pracy w Wielkiej Brytanii, a podróżując, nie mają takiego samego statusu jak obywatele brytyjscy.

Koniec ze swobodnym wjazdem do Wielkiej Brytanii

Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o imigracji. Zakłada on, że wraz z upływem okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020 kończy swobodny...

zobacz więcej

Jak zapowiedział Raab, brytyjski rząd zamierza przyznać im, ich współmałżonkom i będącym na ich utrzymaniu dzieciom prawo do mieszkania i pracy lub studiowania w Wielkiej Brytanii przez pięć lat. Po pięciu latach pobytu będą mogli się ubiegać o status osoby osiedlonej, zaś po kolejnym roku – o brytyjskie obywatelstwo.

Szczegóły nowych zasad dla posiadaczy brytyjskich paszportów zamorskich mają zostać przedstawione w najbliższych tygodniach. Raab zapewnił, że nie będzie żadnych limitów ani kwot, jeśli chodzi o aplikujące osoby, a cały proces będzie prosty i szybki. Do czasu jego wejścia w życie posiadacze takich paszportów mogą wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na dotychczasowych zasadach.

1 lipca, w 23. rocznicę przejścia Hongkongu pod administrację Chin, policja zatrzymała około 370 osób, które zdaniem funkcjonariuszy brały udział w nielegalnych zgromadzeniach. Co najmniej 10 osób zatrzymano na mocy nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym. Do aresztu trafiła m.in. 15-latka, która trzymała w rękach baner z napisem „Niepodległość Hongkongu”.

źródło:
Zobacz więcej