RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konsulat generalny w Nowym Jorku rozesłał już wszystkie pakiety wyborcze

Liczba zarejestrowanych wzrosła o 5 tys. w stosunku do I tury (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Konsulat generalny w Nowym Jorku rozesłał już wszystkie pakiety wyborcze do Polaków zarejestrowanych do udziału w II turze wyborów prezydenta RP. Ponad 18,5 tys. przesyłek zostało przekazanych amerykańskiej poczcie w rekordowym czasie niespełna jednej doby. Pakiety rozsyłane są także w pozostałych okręgach konsularnych w USA.

W USA na Dudę, a gdzie na Trzaskowskiego? Jak głosowała Polonia na świecie

Z cząstkowych danych PKW z blisko 90 proc. obwodowych komisji wyborczych wynika, że w niedzielnym głosowaniu z wynikiem ponad 45 proc. poparcia...

zobacz więcej

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w nowojorskim okręgu konsularnym zarejestrowało się ponad 13,5 tys. Polaków. W drugiej turze liczba ta wzrosła o 5 tys.

– Mieliśmy do przygotowania 18,5 tys. pakietów wyborczych i wszystkie udało nam się wysłać w rekordowym czasie jednego dnia – powiedział Polskiemu Radiu konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

W przegotowywanie pakietów zaangażowani byli wszyscy pracownicy konsulatu oraz członkowie komisji wyborczych. Biorąc pod uwagę czas jaki pozostał do głosowania, w okręgu nowojorskim pakiety wyborcze zostały wysłane o dwa dni wcześniej niż w pierwszej turze.

– Liczymy, że dzięki dwóm dodatkowym dniom frekwencja będzie jeszcze wyższa niż w pierwszej turze, kiedy to wyniosła 84 proc. – dodał Adrian Kubicki.

W całych Stanach Zjednoczonych do głosowania zarejestrowało się 46 tys. Polaków, czyli ponad 12 tys. więcej niż w pierwszej turze. W USA wybory odbywają się w całości korespondencyjnie.

źródło:
Zobacz więcej