RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uwaga na dezinformację wyborczą. Chodzi o II turę

Fałszywą informację powielali między innymi działacze PO (fot. PAP/Andrzej Grygiel, TT/kklos_)
Fałszywą informację powielali między innymi działacze PO (fot. PAP/Andrzej Grygiel, TT/kklos_)

„Jeśli głosowałeś w I turze na Dudę, to nie musisz już iść na głosowanie, ponieważ wygrał I turę. Głosy automatycznie się przenoszą. W II turze głosują tylko ci, którzy zaznaczyli innych kandydatów” – informacje tej treści publikują w mediach społecznościowych politycy i sympatycy opozycji. To fałszywa informacja.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Fake news, który ma prawdopodobnie na celu zdemobilizować osoby głosujące na urzędującego prezydenta i doprowadzić do rozstrzygnięcia faktycznie niezgodnego z wolą wyborców opublikowano m.in. na koncie gdańskiego działacza PO Krystiana Kłosa.

Ta sama informacja pojawiła się na innych kontach. Na problem zwrócili uwagę również nasi czytelnicy, którzy przesyłali zrzuty ekranów różnych wersji tej samej fałszywej informacji powielanej na różnych kontach.
(fot. Twoje Info)
(fot. Twoje Info)

Niektórzy starali się przypisać odpowiedzialność za fake newsa Telewizji Polskiej.

(fot. Twoje Info)
(fot. Twoje Info)

To taka sama nieprawda, jak teza o „przechodzeniu automatycznie” głosów z pierwszej tury. Nie ma takiego przepisu, nigdy takiej zasady nie stosowano i ze względu na anonimowość głosowania byłoby to niewykonalne.

Wszyscy wyborcy, którzy chcą poprzeć jednego z pozostałych w wyborczym wyścigu kandydatów, powinni oddać głos w powtórnym głosowaniu, którego termin wyznaczono na 12 lipca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej