RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyczyścili majątek Czyściocha i teraz grozi im 10 lat więzienia

Zdaniem prokuratury, przez działanie oskarżonych spółka straciła 20 mln zł (fot. policja, zdjęcie ilustracyjne)

Co najmniej 20 milionów złotych straciła spółka Czyścioch na działaniu trzech zarządzających nią mężczyzn. Wyprowadzili oni z firmy nieruchomości oraz maszyny i sprzęt warte ok. 15 milionów złotych. Jednocześnie nie zapłacili podwykonawcom 13,2 miliona złotych. Akt oskarżenia w tej sprawie właśnie trafił do sądu.

Wyłudzili ponad 800 tys. zł, dostarczając armii mniej opału gorszej jakości

Pięć osób, w tym czterech byłych i obecnych pracowników 13. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu, zostało zatrzymanych przez policję w...

zobacz więcej

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała właśnie do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko trzem szefom Czyściocha. Mężczyźni odpowiedzą za „wyrządzenie szkody majątkowej spółce w wysokości ponad 20 mln zł oraz uszczuplenie zaspokojenia 51 wierzycieli na łączną kwotę ponad 13,2 mln zł”.

Śledztwo zostało wszczęte w maju 2016 roku po zawiadomieniu syndyka masy upadłości spółki. W październiku 2017 r. zatrzymano trzech decydentów z firmy.

Wyłudzenia z upadłej firmy remontującej koleje. CBA zatrzymało trzy osoby

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne trzy osoby, w związku z wyłudzeniami z upadłej firmy remontującej koleje. Śledczy podejrzewają,...

zobacz więcej

Przenieśli majątek do swoich spółek

Śledczy uważają, że oskarżeni w okresie od września 2013 r. do lutego 2015 r. „podjęli szereg nieracjonalnych ekonomicznie i szkodliwych dla spółki działań”. Mechanizm wyprowadzania majątku z Czyściocha była prosty i wręcz bezczelny. Mężczyźni zadecydowali o przeniesieniu do założonych przez siebie firm, wszystkich 11 nieruchomości (położonych w Białymstoku, Studziankach, Wasilkowie, Tykocinie) należących do spółki. Majątek wyceniony na 12 mln został oddany za udziały warte ledwie 1,2 mln zł.

Mało tego. Czyścioch nie tylko stracił dochody z dzierżawy nieruchomości, ale musiał sam płacić za użytkowanie budynków, które były jego własnością.

Szefowie okradanej spółki sprzedali także 32 specjalistyczne ciężarówki, 6 ładowarek, 33 sztuki sprzętu do odśnieżania oraz prawie 20 tysięcy pojemników na śmieci, o łącznej wartości blisko 3 mln zł.

Dodatkowo wyłudzili milion za usługi konsultingowe, pokrywające się z zakresem ich obowiązków. Umowy przewidywały np. stawkę 500 złotych za godzinę, czy też dodatkowe wynagrodzenie od 20 do 30 tysięcy złotych miesięcznie wraz z obowiązkową premią roczną wysokości 15 tysięcy złotych.

Były prezes i członek zarządu zatrzymani. Milionowe wyłudzenia z ARiMR

Agenci CBA zatrzymali dwie osoby, które wyłudziły ponad milion zł unijnego dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa....

zobacz więcej

Oddawali tylko sobie

Zdaniem białostockich śledczych, trzej szefowie wiedząc, że nie są w stanie zaspokoić roszczeń podwykonawców, nie złożyli wniosku o ogłoszenie upadłości spółki Czyścioch. Skoncentrowali się na przejmowaniu majątku spółki. Spłacali tylko wierzytelność powiązanych z nimi przedsiębiorstw. Tym samym działając na szkodę pozostałych wierzycieli i zarządzanej przez nich spółki.

Śledczy zabezpieczyli 10 nieruchomości należących do oskarżonych o wartości 6,3 mln zł. Przejęli także ponad 60 tys. zł. w gotówce. Oskarżeni czekają na rozpoczęcie procesu na wolności. Kosztowała ona ich od 20 do 200 tys. zł, bo takiej wysokości poręczeń zażądała prokuratura.

Grozi im do 10 lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej