RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Müller: Premier rozmawiał z kanclerz Niemiec o unijnym budżecie

Premier Morawiecki i kanclerz Merkel rozmawiali o elementach agendy przypadających na prezydencję Niemiec w Radzie UE(fot. PAP/DPA/ Bernd von Jutrczenka)

Unijny budżet na lata 2021-2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy były tematem rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – poinformował w środę w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

Niemcy rozpoczynają prezydencję w Unii Europejskiej

Niemcy przejęły po Chorwacji półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Prezydencja przypada na moment, w którym Wspólnota próbuje złagodzić...

zobacz więcej

Rozmowa Morawieckiego i Merkel odbyła się w formule telekonferencji. „Tematem rozmowy były kluczowe elementy agendy przypadającej na drugą połowę br. niemieckiej Prezydencji w Radzie UE, w tym m.in. negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych (WRF), czyli budżetu UE na lata 2021-2027 oraz utworzenie Funduszu Odbudowy” – poinformował rzecznik rządu w komunikacie.

Jak zaznaczył, wcześniej na ten temat premier rozmawiał w formule telekonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. „Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że UE potrzebuje ambitnego budżetu, pilnie przyjętego i wdrożonego. Polska docenia cel niemieckiej prezydencji dotyczący przyjęcia odpowiednich aktów prawnych, które mają zapewnić możliwie szybką dostępność środków” – przekazał rzecznik rządu.

Zaznaczył, że podczas konferencji szefów państw i rządów Unii Europejskiej 19 czerwca Polska poparła pakiet Komisji Europejskiej, obejmujący dostosowaną propozycję Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy, jako podstawy do dalszej dyskusji.

Koronawirus a gospodarka: wideokonferencja szefów rządów państw V4 i Niemiec

Wyzwania stojące przed Unią Europejską w szczególności w kontekście gospodarki i nowego budżetu były przedmiotem wtorkowego spotkania premiera...

zobacz więcej

„Zaproponowany w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, dodatkowy wobec regularnych Wieloletnich Ram Finansowych budżet w wysokości 750 mld euro stanowić będzie korzystny dla gospodarki impuls rozwojowy. Wiele elementów obecnej propozycji wymaga jednak dalszej dyskusji” – czytamy w komunikacie rzecznika rządu.

Jak wskazał Müller, służą temu m.in. konsultacje prowadzone z przywódcami unijnych państw przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, którego odpowiedzialnością jest wypracowanie kompromisu politycznego w ramach UE.

Wieloletnie Ramy Finansowe oraz Instrument Odbudowy będą także przedmiotem specjalnego spotkania Rady Europejskiej od 17 do 18 lipca.

źródło:
Zobacz więcej