RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Szumowski: Pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż do sklepu

– Jestem przekonany, że pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu. Myślę, że te wybory przebiegają spokojnie, bezpiecznie i naprawdę nie ma się czego obawiać – podkreślił w „Gościu Wiadomości” minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił także, że nie będzie żadnych zmian reżimu sanitarnego podczas głosowania.

O tym musisz pamiętać. Wyborczy poradnik – wyjaśnia ekspert KBW

Udając się do lokalu, zabierzmy ze sobą maseczki. Możemy też założyć jednorazowe rękawiczki i wziąć swój długopis. Przed każdym lokalem wyborczym...

zobacz więcej

– Nie będzie zmian. Zaistniałe warunki widać, że się sprawdzają. Są restrykcyjne i dobrze jest pilnowany reżim sanitarny. Powtarzam, że wchodząc do sklepu jestem bardziej narażony niż idąc do lokalu wyborczego. Myślę, że komisje i przewodniczący komisji wyborczych dbają o to, aby było to bezpieczne oraz zgodne ze wszystkimi zasadami sanitarnymi – powiedział minister.

Dodał, że chciałby takiego rozwiązania, które pozwalałoby głosować bez kolejki osobom po 60. roku życia, kobietom w ciąży, z dziećmi do 3 lat i niepełnosprawnym.

– Chcemy, aby osoby te miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać i narażać się na różne warunki atmosferyczne. Na pewno to ułatwi i pomoże. Wysoka frekwencja pokazuje, że Polacy chcą decydować o tym najważniejszym akcie, jakim jest akt wyborczy. Chcemy im to ułatwić, szczególnie tym którzy nie bardzo mogą stać w kolejce – poinformował Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia nie zaprzeczył, że może dojść na jesieni do nowej fali zakażeń.

– Ja jestem przekonany, że może, bo będziemy mieli zakażenia grypy czy infekcje. Przygotowujemy testy antygenowe. One są zgodne z rekomendacją ekspertów właśnie dla osób objawowych: kaszlących, kichających, z temperaturą. Testy te mogą bardzo szybko określić, czy ta osoba jest chora na COVID-19, grypę czy inny wirus. W związku z tym myślę, że trzeba się przygotować i mieć w zapasie te środki, testy, miejsca, abyśmy mogli tych pacjentów hospitalizować, działać szybko i zdecydowanie – zaznaczył minister zdrowia.

źródło:
Zobacz więcej