RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Trzaskowski spuścił swoje medialne bulteriery”

– Dlaczego kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie wziął udziału w głosowaniu i nie poparł ustawy wprowadzającej rejestr pedofilów – pytali podczas konferencji prasowej sztabowcy prezydenta Andrzeja Dudy. Zarzucili też Trzaskowskiemu obronę Romana Polańskiego i wykorzystywanie dramatu rodziny do celów politycznych.

Prezydent go ułaskawił. Mucha wyjaśnia i apeluje o niepowielanie fake newsów

Akt łaski dotyczył jedynie skrócenia zakazu zbliżania do osób pokrzywdzonych przez sprawcę, o co wnosiły one same – mówił wiceszef Kancelarii...

zobacz więcej

Rzecznik prezydenckiego sztabu wyborczego Adam Bielan ocenił, że środowa konferencja jest związana z „desperackim atakiem sztabu kandydata PO” na prezydenta Dudę. – Politycy Platformy widząc, że zwycięstwo w wyborach prezydenckich wymyka im się z rąk upadli bardzo nisko. Zaczynają wykorzystywać dramat rodziny, dramat ludzki do tego, aby kłamliwie zaatakować prezydenta Andrzeja Dudę – mówił rzecznik sztabu.

A chodzi o skrócenie przez prezydenta Andrzeja Dudę orzeczonego na sześć lat zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa pełnoletnia dziś córka i jej matka same wystąpiły z wnioskiem o skrócenie tego zakazu.

„Pokrzywdzone argumentowały, że mężczyzna pracuje, pomaga finansowo swojej rodzinie i wspiera ją w życiu codziennym. Nie pije również alkoholu, co było wcześniej przyczyną konfliktów rodzinnych. Córka skazanego, dziś już dorosła osoba, deklaruje, że w pełni wybaczyła ojcu” – czytamy w komunikacie PK, która podkreśla, że skazany nie został ułaskawiony z kary pozbawienia wolności i odbył ją w całości.

– Nie poruszalibyśmy tego tematu gdyby nie to, że Rafał Trzaskowski spuścił swoje sztabowe, medialne bulteriery ze smyczy, żeby zaatakować prezydenta Andrzeja Dudę w sposób absolutnie nieuprawniony, oskarżając go o rzeczy haniebne, które miejsca nie miały – podkreślił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Z kolei Bielan stwierdził, że skoro sztabowcy PO wprowadzili do debaty publicznej temat walki z pedofilią, to przypomną, jak politycy PO zachowali się w 2016 r., kiedy głosowano projekt rządowy ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczością na tle seksualnym.

– Projekt, który wprowadzał m.in. bardzo istotny rejestr przestępców o charakterze pedofilskim - mówił Bielan. Wskazał jednocześnie, że 125 posłów Platformy wstrzymało się od głosu, a ośmiu nie wzięło udziału w głosowaniu, w tym Rafał Trzaskowski.

– Zadajemy pytanie Rafałowi Trzaskowskiemu, dlaczego nie popierał ważnego rządowego projektu zgłoszonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy, który wprowadzał rejestr pedofilów – mówił rzecznik sztabu.

Działania RPO ws. czteroletniej Ines. Wiceminister: To złamanie zasad

To jest złamanie zasady niezależności sądów – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik o piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich do sądu...

zobacz więcej

Sztabowcy prezydenta przypomnieli też wypowiedź Rafała Trzaskowskiego na temat reżysera Romana Polańskiego oskarżonego o gwałt na nieletniej. – Roman Polański położył ogromne zasługi, jeśli chodzi o polską kulturę. W związku z tym można tutaj mieć problem z podjęciem jednoznacznej decyzji. Natomiast trzeba być ostrożnym przede wszystkim, żeby Romana Polańskiego samego nie narażać na tego typu sytuację, bo wiadomo, że amerykańska prokuratura jest tu zdecydowanie zdeterminowana – brzmi przytoczona wypowiedź kandydata KO.

W ocenie Adama Bielana ta obrona Romana Polańskiego jest odpowiedzią na pytanie, „dlaczego Trzaskowski nie wziął udziału w tym ważnym głosowaniu, dlaczego nie poparł ważnego rządowego projektu”.

Sprawa obrony Polańskiego przez Trzaskowskiego jest już szeroko komentowana przez internautów.

Wcześniej do doniesień medialnych nt. ułaskawienia skazanego za pedofilię odniósł się wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Podkreślił, że „prezydent stanął w tej sprawie po stronie ofiar”, zaś kara pozbawienia wolności została wykonana przez sprawcę w całości. – To one, a nie bezpośrednio sprawca, wystąpiły z prośbami o ułaskawienie – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej