RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

IMGW ostrzega: burze z gradem. Dwa regiony mocno zagrożone

Najbardziej zagrożony Dolny Śląsk i Opolszczyzna (fot. PAP/Wiktor Dabkowski)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny. Opady deszczu mogą wynieść lokalnie do 40 mm, a porywy wiatru – do 90 km/h.

Jakie rośliny zasadzić w ogródku, by odstraszały owady?

Lawenda, pelargonia, a może mięta i bazylia? Roślin, które wedle ludowych mądrości odstraszają owady jest bardzo dużo. Warto tylko wiedzieć, że...

zobacz więcej

Zgodnie z prognozą w zależności od powiatu burze występować mają od godz. 16:00 lub godz. 19:00. Ostrzeżenia są ważne do czwartkowego poranka.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Ekstrema pogodowe powodują zmiany w lasach

Odkąd prowadzone są statystyki klimatyczne, żaden rok nie był tak gorący i suchy, jak 2018. Środkowoeuropejskie lasy poważnie odczuły wtedy brak...

zobacz więcej

W najbliższych dniach pogoda również nie będzie nas rozpieszczać.

W czwartek przelotne opady deszczu miejscami na zachodzie kraju, a w centrum i na wschodzie mogą pojawić się burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm a wiatr może osiągnąć prędkość do 85 km/h. Na termometrach od 22st. w Koszalinie, 25 st. w Bydgoszczy, Toruniu, Zielonej Górze do 28 st. Przemyślu, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach i Kielcach.

W piątek nadal przelotny deszcz na zachodzie, a burze w centrum i na wschodzie. Na wschodnich krańcach możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 15 do 20 mm jedynie na południowym wschodzie do 30 mm. Na termometrach od 17st. w Zakopanem, 22-23 st. na przeważającym obszarze Polski do 24 w Warszawie i Lublinie.

źródło:
Zobacz więcej