RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak jadowitych pająków. Mieszkańcy osiedla we Wrocławiu boją się o zdrowie

Ukąszenie kolczaka zbrojnego wywołuje objawy zatrucia (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)

Dezynsekcje kilku budynków mieszkalnych na jednym z osiedli we Wrocławiu wykonano z powodu pająka kolczaka zbrojnego. Lokatorzy obawiali się, że pająk, którego znajdowano w budynkach, może grozić ich zdrowiu.

Chińskie mrówki trafiły na kwarantannę

Około 120 żywych mrówek znaleźli w przesyłce z Chin funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Owady ukryto w plastikowej zabawce....

zobacz więcej

Zarządca budynków, które znajdują się na osiedlu Gaj, Przemysław Wieleba w środę powiedział, że pierwsze informacje o pojawiających się pająkach kolczakach zbrojnych przekazano zarządcy w połowie czerwca.

– Wykonaliśmy dezynsekcję pomieszczeń m.in. piwnic, garaży, klatek schodowych i komór śmietnikowych. To powinno zakończyć problem. Ten pająk występuje w Polsce, mógł zostać np. przywieziony w aucie z lasu – powiedział zarządca.

W literaturze naukowej można przeczytać, że kolczak zbrojny jest jednym z nielicznych pająków występujących w Polsce, których ukąszenie wywołuje objawy zatrucia.

„Powoduje to piekący ból i stan zapalny. Jad tego pająka zawiera hemolizyny. Jest śmiertelny dla owadów, natomiast u człowieka powoduje długotrwałe bóle, osłabienie i dreszcze. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się do dwóch tygodni” – napisano.

źródło:

Zobacz więcej