RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cieszyński: Nie ma planu, aby szczepionka na COVID-19 była obowiązkowa

„Wszelkie decyzje zapadają wtedy, kiedy szczepionka jest dostępna i jest komplet informacji”(fot. PAP/EPA/SIPHIWE SIBEKO/POOL)
„Wszelkie decyzje zapadają wtedy, kiedy szczepionka jest dostępna i jest komplet informacji”(fot. PAP/EPA/SIPHIWE SIBEKO/POOL)

Na ten moment nie planu, by szczepionka na COVID-19, gdyby została stworzona, była obowiązkowa – powiedział w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Koronawirus na weselu. Zarażonych kilkadziesiąt osób

Nowe ognisko zakażeń w powiecie nowosądeckim (woj. Małopolskie). Wszystkiemu winna jest impreza weselna, na której jeden z uczestników miał...

zobacz więcej

Wiceminister był pytany na briefingu w Warszawie m.in. o wyniki badania, z którego wynika, że 37 proc. Polaków skorzystałoby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna. Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia od 2 do 9 czerwca 2020 r. 28 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie skorzystałoby ze szczepionki, a 34 proc. nie miało zdania.

– Na ten moment – jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa – możemy powiedzieć, tak samo jak w przypadku innych szczepień, że wszystkie, które są dopuszczane przez resort, mają potwierdzoną wartość medyczną – powiedział Cieszyński.

Pytany, czy są plany obowiązkowych szczepień na COVID-19, wiceminister przekazał, że „nie ma na ten moment takiego planu, by było to szczepienie obowiązkowe”.

– Wszelkie decyzje zapadają wtedy, kiedy szczepionka jest dostępna i jest komplet informacji. Wtedy można podjąć decyzję w 100 proc. rzetelnie. Na ten moment takich planów nie ma – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej