RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent go ułaskawił. Mucha wyjaśnia i apeluje o niepowielanie fake newsów

Akt łaski dotyczył jedynie skrócenia zakazu zbliżania do osób pokrzywdzonych przez sprawcę, o co wnosiły one same – mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do doniesień „Rzeczpospolitej”, że Andrzej Duda ułaskawił mężczyznę skazanego za przestępstwo seksualne na małoletnim.

Media atakują prezydenta za ułaskawienie. Jest stanowisko Andrzeja Dudy

Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o...

zobacz więcej

Podczas wystąpienia Paweł Mucha podkreślił, że „prezydent zastosował prawo łaski na wniosek pokrzywdzonych przestępstwem” – jak zaznaczył – „dorosłych już osób, bliskich sprawcy”. – To one, a nie bezpośrednio sprawca, wystąpiły z prośbami o ułaskawienie – podkreślał.

– Akt łaski dotyczył jedynie skrócenia czasu wykonywania środka karnego w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do osób pokrzywdzonych, o co wnosiły same pokrzywdzone – mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta. – Od popełnienia przestępstwa minęło wiele lat – dodał. Mucha poprosił o niepowielanie jakichkolwiek fałszywych informacji w tym zakresie.

– Rozstrzygnięcie w tej sprawie, co jest wyjątkowo rzadkie, oparte było na zgodnych opiniach i stanowiskach: kuratora sądowego, sądu okręgowego, sądu apelacyjnego oraz prokuratora generalnego, a poprzedzone zostało uzyskaniem także dodatkowych informacji z sądu orzekającego – podkreślał.

Dodał, że sprawy takie są bardzo wrażliwe i na pierwszym miejscu trzeba stawiać dobro osób pokrzywdzonych przestępstwem, a okoliczności prawne i faktyczne były bardzo skrupulatnie i wnikliwie w toku postępowania ułaskawionego rozważane.

Łagodniejsza kara dla kardiochirurga za korupcję

Do ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 35 tys. zł grzywny warszawski sąd okręgowy złagodził karę wymierzoną przed rokiem...

zobacz więcej

– Z uwagi na dobro tych osób te szczegóły nie mogą być ujawniane opinii publicznej, bo chodzi o to, żeby tu chronić osoby pokrzywdzone przestępstwem, a w tej sprawie osoby pokrzywdzone przestępstwem wnioskowały o zastosowanie prawa łaski po odbyciu kary pozbawienia wolności w całości – mówił.

– Akt łaski dotyczył jedynie tego, co te osoby uważały dla nich za dotkliwe po wielu latach – zakaz kontaktu, zakaz zbliżania się do sprawcy, który karę pozbawienia wolności w całości odbył – podkreślał Mucha.

– Komentatorzy i politycy, którzy dla celów kampanijnych chcą się odnosić do prośby o łaskę, o którą wystąpiły w zakresie zniesienia zakazu kontaktów same pokrzywdzone, zachowują się w mojej opinii niegodziwie, przede wszystkim wobec ofiar przestępstwa, które mają prawo w życiu rodzinnym do zachowania prywatności – ocenił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Jego zdaniem „tego rodzaju aktywność, czy kampanijna, czy polityczna, która polega na tym, żeby wykorzystywać sytuacje takiej prośby o łaskę, jest zupełnie zachowaniem niegodziwym”.

Mucha był pytany podczas konferencji prasowej o to, ile było przypadków ułaskawień w tej kadencji oraz czy w każdym z tych przypadków była zgoda prokuratora lub sądu.

– W historii, jeśli chodzi o stosowanie prawa łaski, Andrzej Duda jest tym prezydentem, który najbardziej wstrzemięźliwie stosuje prawo łaski; jest tych ułaskawień najmniej, według mojej pamięci jest ich ponad 90 – odpowiedział Mucha. Jak podkreślił, w innych kadencjach innych prezydentów było ich „po kilka tysięcy czy kilkaset w przypadku już ostatnich prezydentów”.

źródło:
Zobacz więcej