Błąd armii przyczyną śmierci co najmniej 23 cywili

Władze Afganistanu twierdziły, że ofiary zginęły w ataku talibów (fot. Sayed Khodaiberdi Sadat/Anadolu Agency via Getty Images)

Wstępne wyniki dochodzenia misji ONZ w Afganistanie (UNAMA) wskazują na to, że przyczyną śmierci co najmniej 23 osób cywilnych na rynku w Sangin był chybiony ostrzał moździerzowy afgańskiej armii. Władze Afganistanu twierdziły, że ofiary zginęły w ataku talibów.

Afganistan: Eksplozje na targu zwierząt. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Co najmniej 23 cywilów zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w poniedziałek w ataku na targ zwierząt w prowincji Helmand na południu...

zobacz więcej

„Początkowe ustalenia UNAMA wskazują, że moździerze Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) spowodowały poważne straty wśród ludności cywilnej w poniedziałek na rynku w Sangin w Afganistanie. Wielu wiarygodnych świadków twierdzi, że ANA wystrzeliła pociski moździerzowe w odpowiedzi na strzały talibów, ale pociski te nie dotarły do zamierzonego celu” – poinformowała na Twitterze oenzetowska Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA).

Ostateczny bilans tragedii w kontrolowanej przez talibów miejscowości w prowincji Helmand na południu kraju nie został jeszcze potwierdzony, ale doniesienia Agencji Reutera mówiły o 23 zabitych i kilkudziesięciu rannych.

Przedstawiciele ONZ wezwali obie strony konfliktu do zaprzestania walk na gęsto zaludnionych terenach. Zwrócili się również do afgańskich władz o powołanie niezależnej komisji do zbadania tragedii.

Początkowo władze prowincji Helmand twierdziły, że ofiary – wśród nich dzieci – zginęły w wyniku eksplozji samochodu z materiałami wybuchowymi oraz ostrzału moździerzowego.

W odpowiedzi na tweety oenzetowskiej misji afgański rząd oświadczył, że nie prowadził działań wojskowych w poniedziałek na danym obszarze, a rynek w Sangin leży poza zasięgiem moździerzy z pozycji afgańskiej armii.

Jak zauważa Agencja Reutera, według raportu ONZ z maja w kwietniu w wyniku walk między stronami, do których nadal dochodzi mimo toczącego się procesu pokojowego, życie lub zdrowie straciło co najmniej 380 cywili, w tym 208 z winy talibów, a 172 z winy sił rządowych.

źródło:

Zobacz więcej