RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Media atakują prezydenta za ułaskawienie. Jest stanowisko Andrzeja Dudy

To sprawa rodzinna – dodał (fot. PAP/KPRP/Grzegorz Jakubowski)
To sprawa rodzinna – dodał (fot. PAP/KPRP/Grzegorz Jakubowski)

Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o uchylenie zakazu zbliżania się, bo w praktyce mieszkają ze skazanym w jednym domu. To sprawa rodzinna – napisał prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji medialnych dotyczących jednego z ułaskawień.

Minister Mucha o akcie łaski z 14 marca: Proszę o niepowielanie fałszywych newsów

„Rzeczpospolita” opublikowała artykuł dotyczący ułaskawień prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród ułaskawionych osób znalazł się między innymi pedofil, co...

zobacz więcej

Jak podała „Rzeczpospolita”, pod koniec swojej kadencji prezydent Andrzej Duda dokonał kilku ułaskawień. „14 marca prezydent ułaskawił aż siedem osób – to rekord – w tym skazaną za uszkodzenie ciała (łaska dotyczyła wpłaty na cel społeczny) i nietrzeźwego rowerzystę recydywistę. A także – i to rzadkość – osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego” – napisała gazeta.

Gazeta podaje, że w uzasadnieniu motywów ułaskawienia otrzymała odpowiedź od KPRP iż, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze względy racjonalności i celowości, a w szczególności fakt pojednania się skazanego z pokrzywdzonymi, zadośćuczynienie wyrządzonym krzywdom oraz obecne wzorowe zachowanie, a akt łaski dotyczył uchylenia zakazu kontaktowania się i zbliżania do ofiar.

Kancelaria Prezydenta odpowiedziała „Rzeczpospolitej”, że „postępowanie ułaskawieniowe w tej sprawie zostało zainicjowane prośbą o ułaskawienie złożoną przez osoby pokrzywdzone, które pojednały się ze skazanym. Decyzja Pana Prezydenta w tej sprawie była poprzedzona wnikliwą analizą sytuacji osób, których sprawa dotyczy, oraz pozytywnych rekomendacji zawartych w opiniach kuratora sądowego, sądów orzekających w obu instancjach oraz Prokuratora Generalnego, a także uzyskaniem dodatkowych informacji z sądu”.

Do tej sprawy w środę odniósł się prezydent Andrzej Duda. „Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o uchylenie zakazu zbliżania się, bo w praktyce mieszkają ze skazanym w jednym domu. To sprawa rodzinna. Wniosek popierały sądy i PG” – napisał na Twitterze prezydent.

źródło:
Zobacz więcej