RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żona generała o wyborcach Dudy: Niskie wykształcenie i dochody

Wybory prezydenckie 2020. Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Szymon Łabiński)

Magdalena Fitas-Dukaczewska miała wdać się w sieci w wymianę zdań na temat wyborców prezydenta Andrzeja Dudy. Jak przekonywała, na przykład stolarz więcej wie o drewnie, ale to prawnik „rozumie zagrożenia dla państwa wprowadzane nocnymi wrzutkami”. Odniosła się również do kwestii dochodów wśród Polaków.

Burza po słowach Bońka. Twarda odpowiedź Jana Tomaszewskiego

– Polacy tak zadecydowali i mnie nie interesuje, czy byli to akurat piłkarze czy siatkarze – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Jan...

zobacz więcej

Po ogłoszeniu wyników I tury wyborów na elektorat prawej strony sceny politycznej spadł hejt wielu celebrytów. Dziennikarka Monika Zamachowska powiedziała o wyborcach Krzysztofa Bosaka „faszyści”. Z kolei prezes PZPN Zbigniew Boniek krytykował, że prezydent RP może być wybrany głosami ludzi ze wsi, starszych i z niższym wykształceniem.

Teraz w internecie krąży wpis Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej, żony generała Marka Dukaczewskiego, szefa Wojskowych Służb Informacyjnych w latach 2001–2005, wieloletniego działacza PZPR.

Gdy dziennikarze krytykowali rozpowszechnianie teorii, że Andrzeja Dudę wybierają „nieuki i biedota”, Fitas-Dukaczewska stwierdziła: „To nie jest narracja, tylko demografia wyborców. Tylko nie mówiłabym »nieuki i biedota«, tylko mężczyźni o niskim wykształceniu i dochodzie. I ten wynik nikogo nie zaskakuje, tylko smuci. To jest Gauss naszej populacji” - stwierdziła.

Dziennikarka niezadowolona z demokracji. „Prawie 7 proc. mojego narodu to faszyści”

Poparcie, jakie w wyborach prezydenckich zdobył kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, najwyraźniej oburzyło dziennikarkę i prezenterkę Monikę...

zobacz więcej

W odpowiedzi jeden z internautów zapytał, czy prezydent Andrzej Duda nie wygrał wśród kobiet.

„Jeśli zagłosują na niego kobiety, to te o niskim wykształceniu i dochodzie, niepracujące” – miała odpowiedzieć Fitas-Dukaczewska, której wpis zniknął już z sieci, a Twitter informuje, że publikacja mogła naruszać zasady portalu lub zostać ograniczona na prośbę uprawnionego podmiotu.

W dalszej części żona generała tłumaczy, że „żadna ekwilibrystyka nie zaprzeczy korelacji między formalnym wykształceniem a formalną wiedzą”. Podkreśla, że stolarz „na 300 proc. wie więcej o drewnie, czy prowadzeniu warsztatu od cytowanego prawnika”. „Ale tenże prawnik rozumie zagrożenia dla państwa wprowadzane nocnymi wrzutkami lepiej” – przekonuje.

Fitas-Dukaczewska w swoich wpisach krytycznie odnosi się do PiS, a chętnie udostępnia posty Rafała Trzaskowskiego. Oberwał od niej z kolei także kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. Na wpis o tym, że polityk ten zdobył nawet poparcie Polaków głosujących w ambasadzie w Izraelu stwierdziła, iż byli to zapewne pracownicy MSZ. „Tam pracuje więcej osób, plus rodziny. Lub pielgrzymi” – przekonywała.

źródło:
Zobacz więcej