RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Od dziś niższe ceny gazu

To efekt zatwierdzenia  przez Urząd Regulacji Energetyki niższej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny dla gospodarstw domowych (fot. Felipe Rodriguez/VWPics/Universal Images Group via Getty Images)
To efekt zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Energetyki niższej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny dla gospodarstw domowych (fot. Felipe Rodriguez/VWPics/Universal Images Group via Getty Images)

Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych są od środy, 1 lipca niższe; to efekt zatwierdzenia w połowie czerwca przez Urząd Regulacji Energetyki niższej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny dla gospodarstw domowych.

Gazprom przelał PGNiG 1,5 mld dolarów. Zwrot nadpłaty za gaz nakazał sąd arbitrażowy

Gazprom przelał Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwa 1,5 mld dolarów należności jako wykonanie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w...

zobacz więcej

Jak wyjaśniał wtedy URE, w nowej taryfie ceny gazu obniżono o 10,6 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 9,8 proc. dla odbiorców używających gazu. Do obniżki przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi.

Jak wyjaśnia PGNiG w nowej taryfie obowiązującej od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r., gospodarstwa domowe płacą rachunki za gaz średnio o 13,5 proc. niższe niż pod koniec grudnia 2015 roku. Oznacza to, że łączne, uśrednione oszczędności na rachunkach od początku 2016 roku do końca 2020 roku, wyniosą do 137 zł dla Klientów korzystających z gazu do przygotowywania posiłków, do 645 zł dla Klientów korzystających z gazu do podgrzewania wody i nawet do 1740 zł dla Klientów ogrzewających gazem mieszkania lub domy.

PGNiG Obrót Detaliczny ma ponad 7 mln klientów.

źródło:

Zobacz więcej