RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyzdrowieli już wszyscy górnicy spółki Węglokoks Kraj

Zakażonych w poprzednich miesiącach było łącznie 590 górników należącej do spółki bytomskiej kopalni Bobrek (fot. Omar Marques/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Zakażonych w poprzednich miesiącach było łącznie 590 górników należącej do spółki bytomskiej kopalni Bobrek (fot. Omar Marques/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Wszyscy zakażeni od początku epidemii pracownicy spółki Węglokoks Kraj zostali już uznani za ozdrowieńców – poinformował w środę jej prezes Grzegorz Wacławek. Zakażonych w poprzednich miesiącach było łącznie 590 górników należącej do spółki bytomskiej kopalni Bobrek.

Koronawirus na weselu. Zarażonych kilkadziesiąt osób

Nowe ognisko zakażeń w powiecie nowosądeckim (woj. Małopolskie). Wszystkiemu winna jest impreza weselna, na której jeden z uczestników miał...

zobacz więcej

Ruch Bobrek to część kopalni Bobrek–Piekary, należącej do spółki Węglokoks Kraj z grupy katowickiego Węglokoksu.

W pierwszych dniach kwietnia z rejonu prowadzonych prac prewencyjnie wycofano dwie brygady górników z Bobrka – w sumie około 30 osób. Decyzję taką podjęto po tym, gdy okazało się, że w kręgu znajomych jednego z pracowników może być osoba zarażona koronawirusem. W kolejnych dniach potwierdzono zakażenie u jednego z górników, a kolejnych poddano testom.

W tym czasie był to jeden z pierwszych oficjalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników śląskich kopalń węgla kamiennego – obok pojedynczych pracowników należących do Polskiej Grupy Górniczej gliwickiej kopalni Sośnica oraz kopalni Marcel w Radlinie (część kopalni ROW).

Podlasie. Weselnicy zarażeni koronawirusem

Trzech mieszkańców powiatu sejneńskiego (Podlaskie) zaraziło się koronawirusem na weselu, które odbyło się w miejscowości Giby. Zarażeni to m.in....

zobacz więcej

W maju kopalnia Bobrek wstrzymała na pewien czas wydobycie – w związku z szybko narastającą liczbą oficjalnie potwierdzonych zakażeń. W tym czasie prowadzono tam akcję badań przesiewowych, które objęły ok. 2,7 tys. pracowników kopalni i firm usługowych. Dzięki temu według władz spółki udało tam się ustabilizować sytuację i w drugiej połowie maja częściowo przywróciła wydobycie.

Na początku czerwca liczba górników w kopalni Bobrek z potwierdzonym oficjalnie zakażeniem sięgnęła 590, jednocześnie przyrastać zaczęła stopniowo liczba ozdrowieńców. W ostatnich dniach liczba górników Bobrka z zakażeniami, a także pracowników firm współpracującej z kopalnią, spadała z kilkunastu już do pojedynczych przypadków.

– Z dniem dzisiejszym kopalnię Bobrek-Piekary możemy uznać za wygaszone źródło epidemii. Dziękuję w imieniu własnym i całej załogi za współpracę – powiedział w środę rano prezes Wacławek. Jak przypomniał, żaden z pracowników spółki nie przebywał też już w ostatnich dniach na kwarantannie.

O tej porze w środę pozostałe spółki węglowe nie zebrały jeszcze swoich statystyk na ten dzień. We wtorek ogółem w górniczych spółkach przybyło od poniedziałku 256 ozdrowieńców, a łącznie w całym górnictwie za chore uznawano 2285 osób.

źródło:

Zobacz więcej