Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Niemcy rozpoczynają prezydencję w Unii Europejskiej

Niemcy będą przewodzić Unii przez kolejne pół roku (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Niemcy przejęły po Chorwacji półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Prezydencja przypada na moment, w którym Wspólnota próbuje złagodzić negatywne skutki koronakryzysu.

Kryzys migracyjny. Mieszkańcy Lampedusy w proteście podpalili wraki łodzi

Kryzys migracyjny we Włoszech ponownie przybiera na sile. Każdego dnia na Lampedusę próbuje dostać się aż 200 nielegalnych imigrantów, w większości...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Kluczowe dla unijnych krajów jest w tym półroczu uzgodnienie budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. – Negocjacje prowadzi szef Rady Europejskiej, ale zrobię co w mojej mocy, by go wesprzeć – mówiła niedawno kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Unijny szczyt w tej sprawie odbędzie się za niecałe trzy tygodnie, ale nie wiadomo czy zakończy się porozumieniem z powodu dużych podziałów wśród krajów członkowskich.

Niemiecka kanclerz mówiąc o priorytetach przewodnictwa wymieniła też ochronę klimatu i prace na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz cyfryzację.

Pojawiły się również informacje, że Niemcy chcą wrócić do reformy unijnego systemu azylowego. Europejskie rządy w czerwcu 2018 roku ustaliły, że przyjmowanie uchodźców przez państwa członkowskie powinno być dobrowolne, jednak mimo to kraje południa, wystawione na presję migracyjną, chcą obowiązkowych kwot migracyjnych.

źródło:
Zobacz więcej