Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Relokacja wojsk USA z Niemiec. Jest decyzja Pentagonu

W Niemczech ma pozostać 25 tysięcy amerykańskich żołnierzy (fot. US Army/Sgt. Alleea Oliver)

Zapadła decyzja o wycofaniu 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec; prezydent USA Donald Trump zaakceptował propozycję sekretarza obrony Marka Espera w tej sprawie – poinformował rzecznik Pentagonu. Nie wskazano, gdzie zostaną skierowani wojskowi.

Szef MON: Deklaracja Trumpa ws. wojsk dobra dla bezpieczeństwa Polski i Europy

Deklaracja prezydenta Donalda Trumpa, że część amerykańskich żołnierzy wycofywanych z Niemiec trafi do innych krajów europejskich, jest korzystna...

zobacz więcej

Rzecznik poinformował także, że o planach wycofania żołnierzy USA z Niemiec prezydent Trump rozmawiał z szefem Pentagonu i przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, generałem Markiem Milley'em.

5 czerwca dziennik „Wall Street Journal” jako pierwszy poinformował, że Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy, ograniczając ich łączną liczbę w tym kraju do 25 tys.

W najbliższych tygodniach – jak zapowiedział rzecznik departamentu obrony – Pentagon poinformuje Kongres i sojuszników z NATO o decyzji prezydenta Trumpa.

Już wcześniej zapowiedź redukcji wojsk USA stacjonujących w Niemczech spotkała się w Kongresie z ostrą krytyką nie tylko ze strony Partii Demokratycznej, ale także części republikańskich kongresmenów. W Kongresie grupa senatorów pod przywództwem Mitta Romneya złożyła projekt ustawy, według której przed rozpoczęciem jakiejkolwiek redukcji wojsk USA z Niemiec Pentagon będzie musiał formalnie poświadczyć, że tego rodzaju posunięcie służy bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych.

W oświadczeniu towarzyszącym złożeniu projektu Romney określił plan redukcji wojsk amerykańskich w Niemczech mianem „prezentu dla Rosji”.

Amerykański przywódca w trakcie swojej prezydentury wielokrotnie deklarował konieczność ograniczenia zaangażowania wojskowego USA na świecie. Zdecydował między innymi o wycofaniu części wojsk Stanów Zjednoczonych z Syrii. Trump wielokrotnie też krytykował Niemcy za to, że przeznaczają zbyt mało pieniędzy na obronność.

Według mediów część amerykańskich sił miałaby być przerzucona do Polski.

źródło:
Zobacz więcej