RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Mucha o akcie łaski z 14 marca: Proszę o niepowielanie fałszywych newsów

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

„Rzeczpospolita” opublikowała artykuł dotyczący ułaskawień prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród ułaskawionych osób znalazł się między innymi pedofil, co stało się podstawą ataku niektórych mediów na głowę państwa. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha wskazał, że sprawa jest bardziej skomplikowana. „Proszę o niepowielania fałszywych newsów” – zaapelował. Do sprawy odniósł się również sam prezydent.

Prezydent spotkał się z poszkodowanymi podczas powodzi. „Dziękujemy!”

Prezydent Andrzej Duda odwiedził wręczył promessę dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworniku Polskim na zakup nowego wozu. – Dziękujemy! – wołali...

zobacz więcej

„14 marca prezydent ułaskawił aż siedem osób – to rekord – w tym skazaną za uszkodzenie ciała (łaska dotyczyła wpłaty na cel społeczny) i nietrzeźwego rowerzystę recydywistę. A także – i to rzadkość – osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego” – wskazał dziennik.

W artykule wyjaśniono, co kierowało głową państwa. „»Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze względy racjonalności i celowości, a w szczególności fakt pojednania się skazanego z pokrzywdzonymi, zadośćuczynienie wyrządzonym krzywdom oraz obecne wzorowe zachowanie« – czytamy w enigmatycznym uzasadnieniu motywów. Akt łaski dotyczył uchylenia zakazu kontaktowania się i zbliżania do ofiar” – napisała „Rz”.

To wystarczyło niektórym mediom, a także hejterskiemu profilowi Sokzburaka, by ogłosić prezydenta „obrońcą pedofilów”. Do sprawy odniósł się prezydent Andrzej Duda. „Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o uchylenie zakazu zbliżania się, bo w praktyce mieszkają ze skazanym w jednym domu. To sprawa rodzinna. Wniosek popierały sądy i Prokuratura Generalna” - napisał na Twitterze prezydent.

Oświadczenie wydał również minister Mucha. „Prostując nieprawdziwe informacje dotyczące szczegółów postępowania sądowego i wykonawczego w sprawie osoby, wobec której Prezydent RP zastosował prawo łaski postanowieniem z dnia 14 marca 2020 r. Nr PU.117.14.20 wyjaśniam: decyzja była poprzedzona wnikliwą analizą sytuacji osób, których sprawa dotyczy, oraz pozytywnych rekomendacji zawartych w opiniach kuratora sądowego, sądów orzekających w obu instancjach oraz Prokuratora Generalnego, a także uzyskaniem dodatkowych informacji z sądu” – napisał na Twitterze.

„Akt łaski dotyczył jedynie skrócenia czasu wykonywania środka karnego w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do osób pokrzywdzonych, o co wnosiły same pokrzywdzone – osoby pełnoletnie. Od popełnienia przestępstw minęło wiele lat. Proszę o niepowielania fałszywych newsów” – zaapelował Mucha.

Minister w KPRP skomentował również próbę wpisania tej sprawy w bieżącą walkę polityczną. „Swoją drogą komentatorzy i politycy, którzy dla celów politycznych chcą się odnosić do prośby o łaskę, o którą wystąpiły w zakresie zniesienia zakazu kontaktów same pokrzywdzone - muszą jednak być w głębokiej desperacji i niezbyt dbać o stronę etyczną swoich działań” – ocenił.

źródło:
Zobacz więcej