RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Czech: Hasło „Black lives matter” rasistowskie

Ruch Black Lives Matter uczestniczy w organizowaniu protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Prezydent Czech Milosz Zeman podczas wizyty w rezydencji ambasadora USA w Pradze Stephena Kinga z okazji 244. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych powiedział, że hasło „Black lives matter” jest rasistowskie. Jak podkreślił, „ważne jest każde życie”.

USA: Missisipi usuwa symbol Konfederacji ze swojej flagi stanowej

Izba Reprezentantów i Senat stanu Missisipi w Stanach Zjednoczonych przegłosowały usunięcie z flagi stanowej symbolu Skonfederowanych Stanów...

zobacz więcej

Zeman skrytykował także przywódców, których łączy się z protestami po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda. Uznał, że „nie potrzebuje nowych wielkich braci, którzy będą mu mówić, jakie wartości ma wyznawać”.

Stwierdził również, że społeczeństwa Czech i Stanów Zjednoczonych stoją w obliczu ataków na niezależność obywateli. – Nie możemy ignorować tego niebezpieczeństwa, musimy stawić mu czoła – powiedział Zeman i skrytykował rozruchy uliczne w USA, niszczenie pomników i podpalanie samochodów.

Przed wygłoszeniem w języku angielskim krótkiego przemówienia uprzedzał, że „będzie niegrzeczny i nie tak ciepły jak zwykle”. Dodał, że uczestniczy w obchodach amerykańskiego święta jako niezależny obywatel i przyjaciel USA.

Ruch Black Lives Matter uczestniczy w organizowaniu protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Demonstracje przeradzające się w zamieszki uliczne miały miejsce w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

źródło:

Zobacz więcej