RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Czym w warszawskim ratuszu zajmuje się twórca Sokuzburaka? Jest odpowiedź

Sokzburaka atakuje między innymi prezydenta Andrzeja Dudę (fot. FB/Sokzburaka)
Sokzburaka atakuje między innymi prezydenta Andrzeja Dudę (fot. FB/Sokzburaka)

Warszawski ratusz nie chciał odpowiedzieć na pytanie portalu tvp.info, czy Mariusz Kozak-Zagozda, twórca hejterskiego SokuZburaka, jest zatrudniony w urzędzie. W przesłanej odpowiedzi zasłonięto się ustawą o dostępie do informacji publicznej.

„575 tys. zł na płatny hejt”. Dziennikarz o finansowaniu twórcy Soku z Buraka

PO – ponad 250 tys. zł, Urząd M. St. Warszawy – 105 tys. zł – to tylko niektóre dane mające dotyczyć finansowania twórcy hejterskiej strony Sok z...

zobacz więcej

Portal spytał biuro prasowe Urzędu Miasta Warszawy, czy Kozak-Zagozda jest zatrudniony w ratuszu, na jakiej umowie, jakie pełni stanowisko, co należy do jego obowiązków oraz jakie pobory otrzymuje. Po ponad dwóch tygodniach otrzymaliśmy odpowiedź.

Ratusz potwierdził, że nasze pytanie było wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, ale – jak twierdziło Biuro Kadr i Szkoleń – „nie stanowi informacji publicznej podlegającej realizacji w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej” oraz w „trybie zarządzenia prezydenta m.st. Warszawy z dnia 5 września 2016 roku”.

Wcześniej fakt zatrudnienia Kozaka-Zagozdy potwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
– Osoba została wybrana w związku ze swoimi kompetencjami. Jeżeli chodzi o kompetencje, udowodniła, że robi to naprawdę dobrze – zaznaczał w RMF FM. Przyznał, że jest zadowolony z aktywności podwładnego. – Została przedłużona umowa, robi to dobrze – zaznaczył.

Facebookowa strona SokzBuraka, która istnieje w sieci od pięciu lat, a którą „lubi” ponad 900 tys. osób, jest przestrzenią, gdzie powstały już setki hejterskich i kłamliwych wpisów. Większość z nich dotyczy polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceprezydent Warszawy: Toniecie na własne życzenie

„Toniecie na własne życzenie, ale jeszcze możecie prosić o przebaczenie” – napisał wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej odpowiadając (po ponad...

zobacz więcej

Jej treści uderzają też w Kościół katolicki i dziennikarzy TVP. Strona udostępniała również materiały przychylne m.in. obecnemu prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu.

Według dziennikarzy „Sieci” za internetową stroną SokzBuraka stoi Mariusz Kozak-Zagozda zatrudniony w Platformie Obywatelskiej oraz w warszawskim ratuszu. Jak pisano w tygodniku, Kozak-Zagozda wykupił domenę w 2014 r. Strona miałaby również być połączona z profilem na Facebooku.
,br> On sam twierdzi, że pozbył się domeny w 2017 r. Według ustaleń tygodnika Mariusz Kozak-Zagozda jest zatrudniony w stołecznym ratuszu w biurze marketingu.

Dziennikarz TVP Cezary Gmyz opublikował zestawienie zarobków twórcy SokuZuraka z lat 2018-20. Platforma Obywatelska miała przeznaczyć na ten cel 253 742 zł, Klub Parlamentarny PO – 100 704 zł, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – 105 255 zł, Polska Fundacja im. Roberta Schumana – 16 tys. zł, Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna – 4608 zł, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL – 30 850 zł, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO. N 13 900 zł, TBS Warszawa – 49 981 zł. „Łącznie 575 040 zł na płatny hejt” – wskazał Gmyz.

Ustaliliśmy również, że SokzBuraka administruje grupę na Twitterze, do której należą najważniejsi politycy Platformy Obywatelskiej – Cezary Tomczyk, Sławomir Nitras, przewodniczący PO Borys Budka, Izabela Leszczyna, Krzysztof Brejza, Kinga Gajewska, Monika Wielichowska, Marcin Kierwiński i Marcin Stasiński. Grupa funkcjonowała tak, że np. profil SzB wymyślał akcję hejtowania polityków konkurencji i wydawał polecenie posłom PO, żeby się w nią włączyli poprzez choćby udostępnianie postów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej