Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Polska i kraje bałtyckie z zielonym światłem dla planów obronnych

Według nieoficjalnych informacji chodzi m.in. o wzmocnienie obrony powietrznej w regionie (fot. MON)

Państwa NATO ostatecznie dały zielone światło dla nowych planów obronnych Polski i państw bałtyckich. – Decyzja zapadła już w grudniu podczas szczytu w Londynie, jednak teraz ostatecznie udało się rozwiązać wszelkie kwestie techniczne – powiedziało źródło dyplomatyczne w Sojuszu.

Polska blokuje unijną decyzję. Przyczyną brak gwarancji dotyczących USA

Polska chce, by Stany Zjednoczone zostały dopuszczone do unijnej współpracy wojskowej i realizowanych projektów w ramach wspólnej polityki obronnej...

zobacz więcej

W ubiegłym roku Turcja blokowała aktualizację planów obronnych państw bałtyckich i Polski, domagając się od swoich partnerów w Sojuszu Północnoatlantyckim, aby udzielili jej większego wsparcia w walce z kurdyjskimi bojownikami w Syrii.

Groźby Ankary, że nie poprze aktualizacji NATO-wskich planów obrony, jeśli sojusznicy nie uznają ugrupowań, z którymi walczy, za organizacje terrorystyczne, odebrane zostały jako faktyczne kwestionowanie zobowiązań sojuszniczych.

O porozumienie z Turcją w tej sprawie podczas szczytu NATO w Londynie w grudniu ubiegłego roku zabiegał prezydent Andrzej Duda, który rozmawiał o tym z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. W spotkaniu uczestniczyli też przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii. Ostatecznie udało się przekonać Ankarę do wycofania weta. Polskę i kraje bałtyckie wspierał też szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

– Najważniejsza decyzja zapadła już w grudniu podczas szczytu w Londynie, jednak teraz ostatecznie udało się rozwiązać wszelkie kwestie techniczne niezbędne, by plany mogły wejść w życie – powiedziało PAP źródło dyplomatyczne w Sojuszu.

Dyplomaci niewiele mówią o tych planach; ich treść jest tajna. Według nieoficjalnych informacji chodzi między innymi o wzmocnienie obrony powietrznej w regionie.

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział na szczycie w Londynie, że dzięki podjętym tam decyzjom NATO będzie bardziej obecne na wschodniej flance. – Mamy nie tylko plany, ale również mamy siły zbrojne, więcej sił niż przedtem. W Polsce i państwach bałtyckich po raz pierwszy w historii naszego Sojuszu mamy siły gotowe do działania, rozmieszczone na wschodniej flance – mówił wtedy.

źródło:

Zobacz więcej