RAPORT

Pogarda

Szukają narkotyków, papierosów i pieniędzy. KAS świętuje Dzień Psa

Najnowsze

Popularne

Czworonogi warszawskiej KAS tylko od 2017 roku wywąchały prawie 140 kg narkotyków, 5 mln sztuk papierosów oraz dolary amerykańskie i euro o równowartości ponad 2 mln 200 tys. zł. Z okazji Dnia Psa funkcjonariusze mazowieckiej KAS przygotowali specjalny film.

Pies wywąchał w skrytkach przestępców prawie 2 mln w gotówce

Celniczy pies doprowadził do skrytek gangu, który przemycał podróbki. Przechwycono prawie 2 mln zł. – To rekordowe przejęcie gotówki – mówi...

zobacz więcej

W szeregach mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej na co dzień pełni służbę 13 psów. „Wąchają” głównie na Lotnisku Chopina w Warszawie, a w razie potrzeby pomagają na całym Mazowszu wspomagając także inne służby.

Główne rasy to: Labrador Retriever, Owczarek belgijski Malinois potocznie zwany maliniakiem, Chesapeake Bay Retriever, Springer Spaniel, Jack Russell Terrier oraz Płochacz niemiecki.

– Czworonogi pracują w służbie średnio od 8 do 10 lat. W tym czasie mieszkają w domu przewodnika – wyjaśnia rew. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka KAS w Warszawie i dodaje, że emeryturę także spędzają w domu przewodnika, często przyuczając do pracy kolejne pokolenie psów.

– Są wówczas objęte dożywotnią finansową opieką Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie – mówi Pasieczyńska.

Celnicze psy szkolone są do szukania narkotyków, wyrobów tytoniowych i waluty. Ale są także psy tzw. dualne, tropiące inne rzeczy. Kiedy znajdują nielegalny towar, sygnalizują to w dwojaki sposób – drapiąc w miejscu, gdzie czują zapach lub zastygają z nosem przytkniętym do tego miejsca. – W zależności od techniki szkolenia – wyjaśnia rzeczniczka.

Sukcesów na swoim koncie czworonożni funkcjonariusze mają bardzo dużo. Wśród większych jest 11 kg heroiny w bagażu podróżnego, który przyleciał z Dohy. Na nic się zdały mieszanki egzotycznych przypraw, które rozsypano przy narkotykach, a które miały zmylić węch psa.

Nie udał się również przemyt 87 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, które miały trafić do Mediolanu. Psi nos bezbłędnie je odszukał, mimo że zostały owinięte w folię aluminiową.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej