Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Petentami komisji Trzaskowskiego byliby beneficjenci dzikiej, złodziejskiej reprywatyzacji”

Wiceminister sprawiedliwości zareagował na obietnicę kandydata PO (fot. PAP/Jacek Szydłowski)

„Pierwszymi petentami byliby beneficjenci dzikiej, złodziejskiej reprywatyzacji” – w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta skomentował obietnicę Rafała Trzaskowskiego, który obiecał stworzenie „komisji wyrównywania krzywd dla poszkodowanych przez tę władzę”.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Kaleta, który jest jednocześnie przewodniczącym sejmowej Komisji Weryfikacyjnej zajmującej się warszawską reprywatyzacją podkreślił, że dla pokrzywdzonych prezydent stolicy jak dotąd nie znajduje czasu.

W ramach swoich uprawnień poselskich Sebastian Kaleta złożył natomiast interwencję, w której apeluje o pozwolenie na budowę szkoły i przedszkola na warszawskim Bemowie. Inwestycję zaplanował urząd dzielnicy, a władze stolicy zablokowały ją powołując się na oszczędności związane z epidemią koronawirusa.

Kaleta w piśmie skierowanym do prezydenta Warszawy, napisał – powołując się na doniesienia medialne – że bemowscy urzędnicy są gotowi do ogłoszenia przetargu na projekt budowy szkoły dla 1000 dzieci.

Trzaskowski o reprywatyzacji: Zrobiliśmy wszystko. Kaleta: Wytoczyli sprawy 200 lokatorom

Jeśli chcemy rozwiązać kwestie reprywatyzacji, potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna – twierdzi Rafał Trzaskowski. Kandydat KO na prezydenta w...

zobacz więcej

  W planach mają także zaprojektowanie i budowę pięciooddziałowego przedszkola dla 125 dzieci, ale władze Warszawy nakazały, aby nie zaciągać nowych zobowiązań finansowych związanych z inwestycjami ze względu na zmniejszenie dochodów miasta.

„Niestety, w kwietniu do urzędu dzielnicy wpłynęło pismo od Pana jako prezydenta m.st. Warszawy informujące, że w związku ze znacznym uszczupleniem dochodów miasta związanych z pandemią koronawirusa, nakazuje się wstrzymanie wszystkich czynności zmierzających do zaciągania nowych zobowiązań finansowych związanych z inwestycjami” – czytamy w piśmie Kalety.

Poseł, wiceminister sprawiedliwości, przypomniał, że 2 czerwca władze Bemowa ponownie wystąpiły do władz miasta z prośbą o zgodę na uruchomienie postępowania przetargowego związanego z zaprojektowaniem kompleksu oświatowego, jednak do dnia dzisiejszego dzielnica nie otrzymała odpowiedzi.

Poseł Kaleta zwrócił się z apelem o pozwolenie na budowę tej szkoły i przedszkola, ponieważ – jak podkreślił – jest to inwestycja niezbędna dla mieszkańców tej dzielnicy.

Prezydent Warszawy, który w ramach kampanii wyborczej gościł w Chojnicach, zarzucił Prawu i Sprawiedliwości i prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że stale chcą rozmawiać o przeszłości, o „problemach urojonych” lub na „tematy zastępcze”, tymczasem on chciałby rozmawiać o prawach kobiet, darmowych żłobkach i przedszkolach w całej Polsce i wyrównywaniu szans.

W Chojnicach Trzaskowski powtórzył swoją obietnicę o stworzeniu komisji dla osób poszkodowanych według niego przez obecne władze. Kandydat PO twierdzi, że chodzi o między innymi o grupy zawodowe takie jak górnicy czy nauczyciele.

źródło:
Zobacz więcej