Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prezydent spotkał się z poszkodowanymi podczas powodzi. „Dziękujemy!”

Prezydent Andrzej Duda na Podkarpaciu (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda odwiedził wręczył promessę dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworniku Polskim na zakup nowego wozu. – Dziękujemy! – wołali mieszkańcy. – Jestem z państwem. Nie sztuka być wtedy, kiedy się wszystko dobrze dzieje – mówił prezydent.

Prezydent o opłacie od smartfonów: niesprawiedliwa i konstytucyjnie wadliwa

Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą na rzecz ZAiKS, byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe; to, że masz smartfona jeszcze...

zobacz więcej

Prezydent podczas wizyty w Jaworniku Polskim zwracał uwagę, że w tej chwili strażacy, wojsko i mieszkańcy usuwają tu skutki powodzi. – Można tutaj zobaczyć, wszędzie dookoła słychać huk pił i agregatów. Te szkody rzeczywiście są znaczne – zauważył Duda.

Przypomniał, że podczas nawałnicy podtopiony został również wóz Ochotniczej Straży Pożarnej, który jechał do akcji w Hadlach Szklarskich. – Proszę sobie wyobrazić, że ten ponad 10-tonowy samochód został porwany przez wodę, zrzucony do rowu i całkowicie zalany. Na szczęście załoga zdołała się uratować – zaznaczył Duda. Dlatego, dodał, miał możliwość przekazania promessy na zakup nowego samochodu, bo ten nie będzie się już nadawał do użytku.

– To jest jednostka, która jest bardzo często wzywana do akcji. W związku z czym, jak została z jednym małym samochodem, na pewno w oczywisty sposób utrudnia im służbę, ale też w wielu przypadkach uniemożliwia niesienie pomocy. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch, najdalej trzech miesięcy, samochód już tutaj w remizie będzie stał – podkreślił Duda.

Prezydent zaznaczył, że straty wyrządzone przez wodę są na bieżąco usuwane. Duda powiedział, że na szczęście zadziałały zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Dodał, że chodzi o polder w niedalekiej Siedleczce, dzięki któremu nie zostały zalane kolejne miejscowości. Prezydent przed przyjazdem do Jawornika Polskiego był w Siedleczce i oglądał ten polder.

W wypowiedzi do mieszkańców Jawornika Polskiego Duda wyraził nadzieję, że szkody wyrządzone przez wodę zostaną w miarę szybko usunięte. Dodał także, że rozmawiał z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim, który zadeklarował dostarczenie poszkodowanym mieszkańcom sprzętu gospodarstwa domowego, w tym kuchenek gazowych i lodówek.

– Staramy się szybko działać, ale są szkody, które będą usuwane długo, tak jak kolejka wąskotorowa (zniszczonych zostało ok. 2 km torów). Aż trudno uwierzyć, że woda mogła zrobić coś takiego – mówił prezydent.

Duda na koniec przemówienia zaapelował do zgromadzonych mieszkańców, aby poszli głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich. – Proszę, żeby państwo, mimo tego żalu i tego wszystkiego, co się tutaj dzieje poszli do wyborów za niecałe dwa tygodnie. Bo frekwencja w tych wyborach jest bardzo ważna. To moja jedyna prośba. Będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby nam było lepiej w Polsce – powiedział Duda.

Wcześniej prezydent odwiedził polder w Siedleczce; oglądał też zniszczenia, jakie wyrządziła woda w Hadlach Szklarskich. Wieczorem zwiedzi jeszcze tereny zalane przez wodę w Trzcinicy i spotka się z mieszkańcami tej miejscowości.

źródło:
Zobacz więcej