RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dlaczego wzrosła frekwencja wyborach prezydenckich w 2020 r. ?

– Aby osiągnąć taki sukces trzeba w realu spowodować wyraźną poprawę sytuacji rodzin. To się nazywa wiarygodność. Ludzie, którzy głosowali 10 lat temu na Platformę Obywatelską – mieli 20 lat, a teraz są o 10 lat starsi; mają dzieci bądź mają starsze dzieci niż kiedyś i teraz głosują częściej niż inne grupy na Prawo i Sprawiedliwość. Oni mają realną pomoc w wychowywaniu dzieci, które w międzyczasie urodzili i dostali pieniądze, których wcześniej nie mieli. To są beneficjenci 500 Plus – powiedział w TVP INFO dr Tomasz Żukowski, socjolog i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

PKW podało oficjalne wyniki głosowania ze wszystkich komisji wyborczych

Na Andrzeja Dudę głosowało 43,50 procent wyborców, na Rafała Trzaskowskiego 30,46 proc., a na Szymona Hołownię – 13,87 proc. – poinformowała...

zobacz więcej

– Andrzej Duda w I turze wyborów w 2015 r. zdobył 5 mln 180 tys. głosów. W tym roku zdobył 8 mln 400 tys., czyli 3 mln 200 tys. więcej. Między 2019 r. a 2020 r. dodatkowo zyskał o 400 tys. głosów więcej niż PiS w 2019 r., czyli podniósł w górę poprzeczkę, ten górny próg, który zdobył PiS w pierwszym głosowaniu – przekazał doktor.

Politolog wyjaśnił na podstawie mapy Polski, jak kształtowała się frekwencja wyborów prezydenckich w 2015 r i 2020 r.

– Te białe plamy to są obszary dużych miast: Gdańsk okolice, Białystok okolice, Łódź, Warszawa, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów, Wrocław. Najbardziej przybyło między 2015 -2019 r. na obszarach tzw. Polski powiatowej (średnie i mniejsze miasta, wsie) poza Polską najbardziej prawicową, czyli ta która zawsze głosuje na PiS. Wyborcy z Polski powiatowej przenieśli swoje poparcie w dużym stopniu - kiedyś Lewicy, a potem PO, a w międzyczasie Samoobrony - na Prawo i Sprawiedliwość. To są obszary, które odebrały dla nich politykę bardzo ważną, politykę prorodzinną, prosolidarnościową, prospołeczną, prosocjalną tej formacji – powiedział socjolog.

(fot. TVP Info)

Bosak: Sytuacja polityczna uspokoi się jak wygra Andrzej Duda

Sytuacja polityczna uspokoi się przy założeniu, że wygra Andrzej Duda. Jeżeli wygra Rafał Trzaskowski, to będą nas czekać wybory w Warszawie lub...

zobacz więcej

– To spowodowało, że Ci ludzie przenieśli swoje głosy w znaczącym stopniu z Platformy Obywatelskiej na Prawo i Sprawiedliwość, przy okazji z Lewicy na PiS i postanowili jeszcze częściej chodzić na wybory. Ten największy skok nastąpił w 2015 a 2019 rokiem, a 2020 rok to potwierdził, po to żeby bronić tego nowego modelu polityki społeczno-gospodarczej – stwierdził dr Tomasz Żukowski.

– Wszędzie frekwencja była powyżej 50 proc. i wzrosła także w Polsce powiatowej. Jest potencjał także w dużych aglomeracjach miejskich, ponieważ ona nie spadła i nieznacznie wzrosła w stosunku do poprzednich wyborów – powiedział w TVP INFO prof. Mariusz Kowalski z Instytutu Geografii Przestrzennej Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Przypomniał, że 5 lat temu najniższa frekwencja w jednym z powiatów była pomiędzy 33-35 proc.

(fot. TVP Info)

źródło:
Zobacz więcej