RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy: wielu firmom grożą poważne problemy finansowe

O problemach alarmuje Niemiecki Sejmik Izb Przemysłowych i Handlowych. (fot. Shutterstock/Savvapanf Photo)

W efekcie pandemii koronawirusa wiele niemieckich przedsiębiorstw stanie w najbliższych miesiącach w obliczu poważnych problemów finansowych - poinformował, powołując się na własne ustalenia, Niemiecki Sejmik Izb Przemysłowych i Handlowych (DIHK).

Niemcy bardziej obawiają się o gospodarkę niż o własne zdrowie

Zdecydowana większość Niemców w okresie epidemii bardziej martwi się negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi niż własnym zdrowiem – wynika z...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ponad 40 proc. ankietowanych przez DIHK firm miało już trudności z utrzymaniem płynności finansowej, a niemal co druga odnotowała zmniejszenie się własnego kapitału.

Prezentując w Berlinie wyniki ankiety przewodniczący Sejmiku Martin Wansleben nazwał obecną sytuację „wyścigiem o własny kapitał”. Ostrzegł jednocześnie, że jesienią będzie jeszcze gorzej.

W związku z tym Wansleben zażądał, by niemiecki rząd dokonał zmian w swych programach pomocowych, udostępniając świadczenia z funduszu stabilizowania gospodarki również przedsiębiorstwom średniej wielkości i zwiększając liczbę firm, w które państwo jest zaangażowane kapitałowo.

Utworzony w reakcji na kryzys i liczony w miliardach euro rządowy fundusz stabilizacji gospodarki wspiera obecnie wyłącznie przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. Ponadto rząd może kupować udziały w poszkodowanych przez pandemię spółkach, jak ma to miejsce w przypadku Lufthansy.

Jak podkreślił szef DIHK, w początkowej fazie kryzysu firmy potrzebowały pomocy przede wszystkim dla uzyskania potrzebnej im gotówki, ale obecnie zagrożone jest samo ich istnienie.

Protest autokarowy w Berlinie. Przewoźnicy żądają wsparcia rządowego

Niemieccy przewoźnicy autokarowi zorganizowali w środę protest, wzywając rząd do udzielenia im wsparcia finansowego. Branża transportowa została...

zobacz więcej

Spośród 8,5 tys. objętych ankietą przedsiębiorstw połowa liczy na wznowienie normalnej działalności nie wcześniej niż w przyszłym roku, a 80 proc. spodziewa się w bieżącym roku spadku obrotów.

„Bardzo je niepokoi, że ich sytuacja nie wraca szybko do normy, choć w Niemczech i w innych państwach partnerskich shutdown złagodzono” – zaznaczył Wansleben.

Z punktu widzenia DIHK wyniki ankiety potwierdzają jego prognozę, że produkt krajowy brutto Niemiec zmniejszy się w bieżącym roku o 10 proc.

Zarówno niemiecki rząd, jak też instytuty badań ekonomicznych oczekują mniejszego spadku PKB. Według DIHK ze względu na wywołane przez pandemię zakłócenia w światowym handlu eksport Niemiec spadnie w br. o 15 proc.

źródło:

Zobacz więcej