Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prezes Ruchu Narodowego o podejściu PO do Marszów Niepodległości: Wrogość [WIDEO]

Politycy PO, w tym kandydat tej partii na prezydenta w ostatnich dniach nie szczędzą komplementów pod adresem Krzysztofa Bosaka. – Sądzę, że Rafał Trzaskowski zmienia zdanie cały czas w zależności od sondaży i potrzeb. Zresztą prezydent Duda w dużej mierze też – powiedział portalowi tvp.info poseł Konfederacji Robert Winnicki. Jak wspomina organizację Marszów Niepodległości w czasie rządów PO-PSL? – Zasadnicza wrogość związana z postawą służb dowodzonych przez państwo – odpowiedział prezes Ruchu Narodowego.

Narodowcy odpowiadają na umizgi Trzaskowskiego. „Nasłałby na nas Antifę”

Rafał Trzaskowski i Borys Budka zmieniają front ws. narodowców. – To, co robi teraz nagle Platforma Obywatelska, to polityczne oszustwo – komentuje...

zobacz więcej

– Chciałem się odnieść do wyborców Krzysztofa Bosaka i do niego samego. Bardzo wiele nas różni, ale ja zawsze mówiłem przed debatami, że lubię się z panem spierać, bo mimo że mamy inną wizję, to wiem, że panu na czymś naprawdę zależy – mówił podczas wieczoru wyborczego kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. W listopadzie 2018 roku poparł decyzję kończącej wówczas kadencję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, z którym Bosak od lat jest związany. – Nie toleruję faszyzmu na ulicach Warszawy i jest to chyba jasne – mówił. Trzaskowski żądał też wtedy delegalizacji ONR.

W Polsat News głos na temat rzekomego łamania prawa podczas Marszów Niepodległości zabrał przewodniczący PO Borys Budka. Niespełna dwa tygodnie przed II turą wyborów prezydenckich faszystów nie mówił już o faszystach. – To były bardzo małe grupy osób, których później zachowanie rzutowało na cały Marsz Niepodległości – stwierdził. Czyli środowisko Krzysztofa Bosaka to nie są faszyści? – Środowisko, ludzie, którzy głosowali na Krzysztofa Bosaka to bardzo różnorodni ludzie – odpowiedział Budka po pytaniu dziennikarza.

– Oczywiście, że mamy do czynienia z umizgami. Z różnych stron zresztą te umizgi są czynione. Przez te dwa tygodnie tyle pozytywnych słów o Bosaku ze strony PiS-u i Platformy padnie, że aż się rumienimy od rana do wieczora – skomentował poseł Winnicki z Ruchu Narodowego. Przypomnieliśmy, że prezydent Andrzej Duda nie krytykował Marszu Niepodległości, tylko wziął w nim udział. – Zgoda, była taka inicjatywa. Ponieważ rząd w roku 2018 nie przygotował żadnego dużego wydarzenia, zgodziliśmy się na taką hybrydową formę łączonej imprezy. To prawda – mówił Winnicki.

– To są żałosne umizgi do elektoratu Krzysztofa Bosaka. Sam jako uczestnik Marszu Niepodległości 11 listopada w gronie przyjaciół, rodziny, wraz z żoną raz spotkaliśmy się z tym, że bez żadnego ostrzeżenia do dosłownie matek z dziećmi policja otworzyła ogień. Musieliśmy się chować za słupami ogłoszeniowymi na Marszałkowskiej. Sam widziałem jak niczym pochodnia zapłonęła słynna budka przy ulicy Spacerowej przy samej ambasadzie Federacji Rosyjskiej, gdzie wykonywano prowokację, co potem zostało ujawnione w słynnych nagraniach – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

Bosak: Sytuacja polityczna uspokoi się jak wygra Andrzej Duda

Sytuacja polityczna uspokoi się przy założeniu, że wygra Andrzej Duda. Jeżeli wygra Rafał Trzaskowski, to będą nas czekać wybory w Warszawie lub...

zobacz więcej

– Rafał Trzaskowski jako absolwent politologii i to chyba nawet z doktoratem powinien rozróżniać, czym jest faszyzm, nazizm, komunizm i wszelkiej maści inne ideologie totalitarne. Jako żywo na polskiej ulicy nigdy nie widziałem żadnego faszysty, bo faszyzm to była ideologia, którą stworzył Benito Mussolini we Włoszech i ostatni faszyści, którzy w Polsce byli to byli żołnierze włoscy, którzy uciekali z frontu wschodniego do swojej ojczyzny. Rafał Trzaskowski tym się kompromituje, ale wiem o co mu chodzi, bo taką kalkę stalinowską używa i wszystkie osoby, które mają prawicowe, wyraziste i antykomunistyczne poglądy klasyfikuje jako faszystów – dodał Rzymkowski.

Czy Trzaskowski powinien zabiegać o względy wyborców Bosaka? – Naturalną grupą wyborców Krzysztofa Bosaka są przede wszystkim wolnościowcy. Należy też rozmawiać o tych, którzy okazują takie bardzo patriotyczne poglądy, ale z jakiegoś powodu nie chcieli oddać głosu na Andrzeja Dudę, więc są potencjalnym elektoratem również dla Rafała Trzaskowskiego, który dużo mówi o miłości do Polski – stwierdził poseł KO Paweł Poncyljusz.

2 lata temu Trzaskowski mówił, że nie toleruje faszyzmu na ulicach Warszawy. – Myślę, że jeżeli mówimy o takiej grupie skrajnej, nacjonalistycznej, to tu chyba ten dialog będzie dość trudny i tutaj ja chyba nie rekomendowałbym jakichś zabiegów szczególnych, bo albo są to osoby, które zostaną w domu albo z jakiś innych powodów poprą Andrzeja Dudę – odniósł się Poncyljusz.

– Przed 2015 rokiem, zanim Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę w Polsce, uczestniczyłem w tych marszach, współorganizowałem je, przemawiałem na jednym z nich. Pamiętam jak się zachowywała Platforma Obywatelska. PO traktowała Marsze Niepodległości w czasie swoich rządów jako zło, które należy walczyć – wspominał wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, kiedyś prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Bosak deklaruje: Już więcej tego nie powtórzę

Przed pierwszą turą powiedziałem, że nie będę głosował na Trzaskowskiego. Nie powtórzę tej deklaracji przed drugą turą – oznajmił Krzysztof Bosak z...

zobacz więcej

Internauci żartują, że Trzaskowski, który jako prezydent Warszawy objął patronatem Paradę Równości i wziął w niej udział teraz na potrzeby wyborcze może objąć patronat nad Marszem Niepodległości. – Widziałem takie przeróbki, memy w internecie, gdzie pan Trzaskowski wita się hasłem „Czołem wielkiej Polsce!” i niesie transparenty biało-czerwone. To rzeczywiście zakrawa troszeczkę o taki kabaret i żart. Apeluję do pana Trzaskowskiego, żeby nie udawał kogoś, kim nie jest. Nigdy nie był przyjacielem biało-czerwonego Marszu Niepodległości. Nigdy nie był sojusznikiem polskich młodych patriotów. Niech nie udaje, niech idzie sobie w kierunku tego towarzystwa skrajnie lewicowego, niech nie oszukuje ludzi – mówił Andruszkiewicz.

Ostatnie wypowiedzi polityków PO na temat Konfederacji zaniepokoiły Lewicę. – Mam nadzieję, że pan prezydent Trzaskowski cały czas tego nie toleruje i lepiej, żeby bardzo szybko od tego się odciął, bo to naprawdę nie jest dobra droga, dobry kierunek. To naprawdę przyniesie więcej szkody niż zysku dla prezydenta Trzaskowskiego, a dzisiaj pan prezydent Trzaskowski powinien łączyć, szukać porozumienia, szukać wsparcia głównie w środowiskach opozycji demokratycznej – powiedział poseł Lewicy Tomasz Trela.

– Mówienie o faszystach to jest ten sam język nienawiści, ta sama retoryka, która pojawiła się u pana Verhofstadta, szefa Liberałów w Parlamencie Europejskim, który mówił o tysiącach faszystów na ulicach Warszawy, paręset kilometrów od obozu w Auschwitz. Tego typu wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego jako twarzy Platformy Obywatelskiej przyczyniały się do zniesławiania naszego kraju poza granicami Polski. To rzecz absolutnie haniebna – argumentował eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

– Myślę, że dla zdobycia Pałacu Prezydenckiego Rafał Trzaskowski niedługo zacznie mrugać okiem mówiąc, że tak naprawdę on jest blisko ONR i Młodzieży Wszechpolskiej i tylko, żeby rozsławić te organizacje, chciał je zdelegalizować – dodał Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej