RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Pierwszy magister studiów ninja otrzymał dyplom

By dostać się na studia, kandydaci muszą zdać egzamin z historii Japonii i test z czytania historycznych dokumentów dotyczących ninja (fot. Shutterstock/Fab38)
By dostać się na studia, kandydaci muszą zdać egzamin z historii Japonii i test z czytania historycznych dokumentów dotyczących ninja (fot. Shutterstock/Fab38)

Japończyk Genichi Mitsuhashi jako pierwszy człowiek świata uzyskał tytuł magistra nauki o ninja. 45-latek ukończył dwuletnie studia, w czasie których uczył się między innymi sztuk walki i cichego chodzenia po górach – podała we wtorek stacja CNN.

Azjatyckie „grzyby nieśmiertelności” działają odmładzająco

Wzmacniają system odpornościowy, dodają energii, obniżają ciśnienie i poziom cukru we krwi. Ponadto skutecznie zwalczają wolne rodniki oraz głęboko...

zobacz więcej

Jako student Mitsuhashi nie tylko zgłębiał dokumenty historyczne, lecz przyswajał sobie również praktyczne aspekty bycia ninja. „Czytałem, że ninja pracowali jak rolnicy rano i ćwiczyli sztuki walki po południu” – powiedział, cytowany przez agencję AFP.

Tajemniczy wojownicy ninja byli w średniowiecznej, feudalnej Japonii mistrzami szpiegostwa, sabotażu, zamachów i niekonwencjonalnej sztuki wojennej. W 2017 roku Uniwersytet Mie jako pierwszy na świecie utworzył centrum badawcze poświęcone ninja, a rok później uruchomił studia magisterskie na takim kierunku. Ośrodek mieści się w otoczonym górami mieście Iga, gdzie dawniej mieszkało wielu wojowników ninja.

Mitsuhashi uprawia w okolicy Igi ryż i warzywa, prowadzi karczmę i własne dojo, w którym szkoli swoich uczniów w sztukach walki i umiejętnościach ninja. Jednocześnie sam chciałby zrobić doktorat z nauk o ninja.

Zapał Mitsuhashiego zadziwił nawet jego wykładowców. „Prowadzimy zajęcia historyczne i kursy umiejętności ninja, ale nie sądziłem, że poświęci się temu w takim stopniu” – powiedział profesor historii Japonii Yuji Yamada, który zarządza ośrodkiem studiów ninja.

By dostać się na studia, kandydaci muszą zdać egzamin z historii Japonii i test z czytania historycznych dokumentów dotyczących ninja. Według Yamady przyjmowanych jest średnio trzech studentów rocznie. „Dostajemy wiele zapytań z zagranicy, ale muszę powiedzieć jedną rzecz: ten kurs jest po to, by uczyć się o ninja, a nie zostać jednym z nich” – podkreślił profesor.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej