RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Szynkowski vel Sęk: Polacy uznają tę prezydenturę za wiarygodną

Szymon Szynkowski vel Sęk o prezydencie Andrzeju Dudzie: „wynik w Wielkopolsce jest dla prezydenta bardzo dobry”(fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ma nadzieję, że prezydent Andrzej Duda podczas wyborów 12 lipca zdobędzie w Wielkopolsce więcej głosów niż w pierwszej turze. Jak powiedział w porannej rozmowie Radia Poznań, „wynik w Wielkopolsce jest dla prezydenta bardzo dobry, ale w Poznaniu widać, że jest jeszcze sporo do zrobienia”. – Teraz jeszcze mocniej przyspieszymy – zaznaczył.

Duda odbił Konin Trzaskowskiemu. „Fenomenalny kontakt z ludźmi”

Andrzej Duda odebrał Konin kandydatowi KO na prezydenta. W 2015 roku większość konińskich wyborców poparła Bronisława Komorowskiego. Jednak w tym...

zobacz więcej

Andrzej Duda podczas I tury wyborów uzyskał 43,5 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 30,46 proc. Kandydat PiS wygrał też w Wielkopolsce, gdzie zdobył 37,85 proc. głosów, natomiast w samym Poznaniu – 22,98 proc. Na kandydata PO w tym regionie oddało głos 33,83 proc. wyborców, a w stolicy województwa 47,47 proc.

Wiceszef resortu zaznaczył, że różnica wstępnych wyników, a tych oficjalnych zwiększyła się na korzyść Andrzeja Dudy. – Ten dystans jeszcze się zwiększył między prezydentem Andrzejem Dudą, a Rafałem Trzaskowskim w stosunku do sondażowych wyników – powiedział.

Szynkowski vel Sęk zaznaczył też, że poparcie dla kandydata PiS znacznie się zwiększyło w porównaniu z wynikiem sprzed pięciu lat. – Z jednej strony jesteśmy bardzo zadowoleni nie tylko z tego, że prezydent odnowił, ale i zwiększył mandat zaufania. Przypomnę, że w roku 2015 otrzymał w pierwszej turze 34,7 proc. głosów przy znacznie niższej frekwencji, co w praktyce oznacza, że grubo ponad dwa i pół miliona głosów więcej otrzymał w minioną niedzielę niż w 2015 roku. To wzmocnienie zaufania wyborców i jasny znak, że Polacy uznają tę prezydenturę za wiarygodną – ocenił Szynkowski vel Sęk w wywiadzie dla Radia Poznań. Dodał: „przed nami ciężka walka”.

Fogiel: Prezydent nie uchyla się przed debatami

Prezydent Andrzej Duda w żaden sposób nie uchyla się przed debatami – zapewnił w poniedziałek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Dodał, że...

zobacz więcej

Dziennikarz Łukasz Kaźmierczak zauważył, że Rafał Trzaskowski wygrał w większych wielkopolskich miastach, takich jak Piła, Leszno czy Kalisz. Na co wiceszef MSZ odpowiedział, że „tutaj jest jeszcze sporo pracy”. – Mamy też świadomość tego, że czasami w dużym mieście, gdzie ten poziom bezrobocia jest niższy, gdzie często osoby mają wysoki poziom życia, wiele osób dobrze sobie radzi – taki program zakładający solidarność społeczną musi być akcentowany; natomiast trzeba też pokazywać te wszystkie elementy, które udało się w ostatnich latach wdrożyć chociażby w kontekście oferty dla przedsiębiorców – przyznał.

Wyniki a wizyta w Poznaniu

Odnosząc się do stwierdzenia dziennikarza, że „przydałaby się wizyta w Poznaniu”, powiedział: „chciałbym, żeby prezydent odwiedził Poznań, ale mam też świadomość, że daru bilokacji nie posiada”. – Jest oczekiwany w wielu miastach Polski. Rozmawiałem z prezydentem i wiem, że chciałby przyjechać do Poznania – czy to się uda jeszcze przed drugą turą, czy po zwycięskich wyborach – zobaczymy – wyraził Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak dodał, Prawo i Sprawiedliwość pracuje „ciężko niezależnie od tego, czy ta wizyta jeszcze przed drugą turą się odbędzie, żeby ten wynik poprawić”. – Wynik w Wielkopolsce jest dla prezydenta bardzo dobry, ale w Poznaniu widać, że jest jeszcze sporo do zrobienia. Teraz jeszcze mocniej przyspieszymy – podkreślił.

Wyborcy i II tura


Wiceminister zapytany, czy będzie robił specjalne ukłony, zabiegi pod adresem Konfederacji, odpowiedział, że PiS będzie „szukać punktów wspólnych z wyborcami, którzy głosowali na innych kandydatów, także ci, którzy głosowali na Konfederację”. – Łączy nas – sądzę – z wieloma wyborcami po prostu przywiązanie do ważnych wartości, przywiązanie do ojczyzny – oznajmił.

Odpowiadają na pytanie, jaki będzie wynik w drugiej turze, wyznał, że „prezydent Andrzej Duda powiedział, że chce nie tylko drugą turę wygrać, ale chce ten mandat w sposób zdecydowany wzmocnić”. – Wynik powinien być jednoznaczny. Ja nie lubię prognoz wyborczych. Natomiast jestem przekonany, że ta pierwsza tura jest dobrą odpowiedzią – wygraną lotną premią, że te finisz będzie zwycięski – powiedział vel Sęk.

źródło:
Zobacz więcej