Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prezydent o opłacie od smartfonów: niesprawiedliwa i konstytucyjnie wadliwa

Prezydent wypowiedział się na temat opłaty reprograficznej (fot. Shutterstock/Stokkete)

Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą na rzecz ZAiKS, byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe; to, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów – tak kwestię wprowadzenia opłaty reprograficznej skomentował prezydent Andrzej Duda.

„Trzaskowski podstawowych rzeczy o kulturze nie wie. Trochę ściągnął od nas”

„Rafał Trzaskowski podstawowych rzeczy o kulturze nie wie, trochę ściągnął, postuluje to, co od lat realizujemy, chce nas zmusić do uchwalenia...

zobacz więcej

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że kwestia opłaty reprograficznej – czyli opłaty doliczanej do cen urządzeń i nośników służących do kopiowania treści np. skanerów, kopiarek, czystych płyt CD – zostanie wkrótce uregulowana, a część pieniędzy z tej opłaty zasili tworzony właśnie fundusz ubezpieczeń dla artystów.

W czerwcu Gliński podczas rozmowy w radiu RMF FM podkreślił, że od dwóch i pół roku przygotowywana jest wraz z wszystkimi środowiskami artystycznymi w Polsce wielka systemowa ustawa o statusie artysty zawodowego. Jak zaznaczył, celem nowych przepisów będzie m.in. to, by polscy artyści, którzy mają kłopoty finansowe, mogli otrzymać pomoc. – Żeby przeciętny polski artysta, który ma kłopoty z przeżyciem, a później na ogół ma bardzo niską albo w ogóle nie ma emerytury, mógł funkcjonować w sposób cywilizowany – wyjaśnił wicepremier. Do sprawy na twitterze odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej przeciwko opłacie reprograficznej wypowiadał się kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. W maju podczas jednej z konferencji prasowych Bosak zaznaczył, że „opłata reprograficzna, to, co proponuje rząd, to szaleństwo podatkowe”. Jego zdaniem „należy położyć tamę podatkowemu amokowi, zwiększaniu stopnia fiskalizacji naszego życia społecznego”.

źródło:

Zobacz więcej