RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pierwszoligowy stadion do rozbiórki. Będzie tu szpital

Na murawie biegał m.in. legendarny Eusebio (fot. Shutterstpck/Zubkov Igor, zdjęcie ilustracyjne)
Na murawie biegał m.in. legendarny Eusebio (fot. Shutterstpck/Zubkov Igor, zdjęcie ilustracyjne)

Władze miasta Aveiro w północnej Portugalii w okresie epidemii koronawirusa przystąpiły do rozbiórki byłego pierwszoligowego stadionu piłkarskiego. Na murawie, po której biegał m.in. legendarny Eusebio, od kilku dni trwa przygotowanie terenu pod nowy szpital.

Eksperci: Wielu piłkarzy zostanie bez pracy

To będzie najdłuższy okres transferowy w futbolu, ale jednocześnie – jak oceniają eksperci – najtrudniejszy dla piłkarzy. Wielu może pozostać bez...

zobacz więcej

Mieszkańcy miasta, a także wierni kibice klubu Beira-Mar, na którego stadionie klub z Aveiro przez wiele lat występował w pierwszej piłkarskiej lidze Portugalii, przyznają, że rozpoczęta w drugiej połowie czerwca rozbiórka obiektu „ma sens”.

Wskazują, że w okresie epidemii koronawirusa bardziej potrzebny jest w Aveiro dodatkowy obiekt medyczny niż stadion. Dodatkowym argumentem jest fakt, że okazały stadion miejski wybudowany na Euro 2004 służy nie tylko portugalskiej reprezentacji, ale też lokalnej drużynie piłkarskiej Beira-Mar.

Na demontowanym obiekcie Beira-Mar kroczył w przeszłości po m.in. zwycięstwo w Pucharze Portugalii, a także grał rok później w europejskich rozgrywkach UEFA. Dziś zespół z Aveiro występuje na trzecim poziomie portugalskich rozgrywek piłkarskich.

Jak powiedział PAP emerytowany portugalski trener Antonio Silva, najbardziej znanymi piłkarzami występującymi na rozbieranym właśnie stadionie im. Mario Duarte byli legendarny Eusebio, a także Antonio Sousa.

Ekstraklasa piłkarska: Legia bliżej celu

Cztery czołowe drużyny piłkarskiej ekstraklasy w 33. kolejce zremisowały, co oznacza, że w ścisłej czołówce nic się nie zmieniło i Legia Warszawa...

zobacz więcej

„Ten ostatni występował w ekipie FC Porto, która w 1987 r. w Wiedniu sięgnęła po Puchar Mistrzów, czyli dawny odpowiednik trofeum dzisiejszej Ligi Mistrzów. W zespole tym z Sousą grał polski bramkarz Józef Młynarczyk” – przypomniał Silva.

W ocenie byłego lizbońskiego trenera powszechne od kilku dni zjawisko „szabrowania” na działającym od 1935 r. stadionie w Aveiro „nie ma nic wspólnego z nielegalnym procederem”.

„Pojawia się tam wielu kibiców, a nawet dawnych zawodników Beira-Mar. Każdy bowiem chce zabrać do domu jakąś pamiątkę z tego legendarnego już stadionu: kawałek płyty chodnikowej, część siatki z bramki, czy murawy z boiska” – dodał Silva.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej